Bydlení Byty Domy Inspirace pro bydlení Podlahy Tipy & Triky

Vyrovnání podlahy – jak na to

Napsáno JanaPK

Dřív než položíte novou podlahovou krytinu, musíte mít podlahu pod ní v rovině. Jestliže jsou v podlaze hrboly nebo naopak prohlubně, bude většina krytin nerovnosti v podlaze kopírovat. Hlavně při pokládce pravého linolea, vinylu či PVC je rovný podklad naprosto nezbytný.

Srovnat podlahu můžete jednoduše

Jednou z variant, jak srovnat podlahu je použití OSB desek. Připevněním desek na nosný rošt snadno vytvoříte rovný a hlavně hladký podklad. Pod desky možné dát izolaci, což oceníte například v přízemních bytech. Nehodí se ale na místa, kde jsou vydrolené větší plochy betonu a podkladový rošt by nebyl stabilně usazen. Tam je nutné stejně nejdřív vyrovnat betonovou plochu.

Jak srovnat betonovou podlahu

Staré betonové podlahy nejlépe vyrovnáme samonivelační hmotou. Momentálně jsou k běžně dostání rychleschnoucí varianty, celková rekonstrukce se tak nijak zásadně nezdrží. Hmotu je možné nanést ve vrstvě až 30 mm, je ideální na vyrovnání hrubých nerovností. Dají se s ní opravit jak lokální výtluky tak podlahy po celé ploše místnosti. Samonivelační polymercementové stěrky jsou vhodné i pro teplotní zatížení, proto se používají také k zalití podlahového topení. Podlaha je pochozí už po několika hodinách zrání, v té době už můžeme položit koberec, plovoucí podlahu, dlažbu nebo lino.

Originální řešení je kamenný koberec

Jedním ze způsobů jak vyrovnat a zároveň zrenovovat stávající podlahu, je kamenný koberec. Principem této varianty je ve spojení drobných oblázků s pojivem a nanesení na podlahu. Další podlahová krytina se již nepokládá, kamenný koberec je sám o sobě dekorativní, podobá se žule.  K dostání je v mnoha různých variantách (lesklé, matné, hladké, protiskluzové) a barevných provedeních. Kamenný koberec je vhodný k zalití podlahového topení. Výhodou pokládky je také, že nemusíte odstraňovat původní vrstvy, stačí jen zamést či vyluxovat.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment