Bydlení Byty Domy Inspirace pro bydlení Interiér Tipy & Triky

Na co si dávat pozor při renovaci interiéru

Napsáno JanaPK

Chystáte se na rekonstrukci bytu? Počítejte s tím, že jde o časově i finančně náročnou činnost, která s vám nemusí vyplatit, pokud si ji pořádně nenaplánujete.

Uvažujte realisticky, plánujte.

Jestliže jde o byt, ve kterém už žijete, myslete na to, že po celou dobu renovace vašeho bydlení si musíte najít bydlení náhradní. I to může náklady na přestavbu navýšit, stejně jako neodborně provedené práce v případě rekonstrukce svépomocí. Než se tedy pustíte do práce, naplánujte si všechny kroky, které chcete v rámci renovace provést, spočítejte nutné náklady a zohledněte čas, který tomu můžete reálně věnovat. Vhodně zvolená firma vám často může celou přestavbu realizovat rychleji a za méně peněz, než když se do toho pustíte vlastními silami.

Jakou máte povinnost ze zákona?

Jestliže budete zasahovat do nosných konstrukcí, potřebujete stavební povolení. Práce by totiž mohly ovlivnit stabilitu nebo vzhled stavby a požární bezpečnost, Stavební povolení potřebujete i při zásazích do rozvodů (voda, elektřina, plyn, topení) a v případě přístavby nebo nadstavby. Nebudete-li zasahovat do nosných konstrukcí, měnit rozvody, nezměníte vzhled domu a nezasáhnete do práv jiných osob, stačí vám jen ohlášení stavby.

Několik tipů, co se vyplatí nepodcenit

U starších domů se před započetím stavby poraďte se statikem, zvlášť pokud chcete bourat příčky. Jen on vám může poradit, které se bourat dají a které jsou nosné. Také zkontroluje stav stropů a další případné zásahy do konstrukcí. Nové příčky by měly být lehké, aby neohrozily nosnost stropů.

Výměna oken se musí provádět před zateplením fasády. Těsné okno s izolačním zasklením v nezateplené fasádě může způsobit vznik plísní. Někdy je vhodnější jen opravit okna původní.

Podlaha z masivního dřeva je mnohem levnější a má vyšší životnost než dřevěné plovoucí podlahy. Výměna původního PVC za tvrdou nášlapovou vtstvu bez izolace, může zatěžovat sousedy hlukem.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment