Pěstování rostlin Zahrada

Sázení paprik – zdraví přímo z vlastní zahrádky

Tuto chutnou zeleninu, které nechybí vitamíny lze konzumovat syrovou, vařenou, dušenou, pečenou. Paprika pochází z čeledi lilkovitých a původně je ze Střední Ameriky. Dnes se však již pěstuje po celém světě a zatím, co někde je používána jako zelenina, jinde jako koření a dokonce i lék. Pálivou formou papriky jsou chili papričky a nepálivé kapie.

Termín sázení paprik se různí podle její odrůdy, délky vegetačního růstu a také vzrůstu rostliny. Papriky jsou teplomilná zelenina, která se od sebe navzájem liší tvarem, barvou i velikostí. Existuje nespočet důvodů, proč pěstovat na své zahrádce právě tuto zeleninu. Mimo to, že se dá využít v kuchyni na sto způsobů, má paprika pozitivní vlastnosti pro náš organismus. Obsahuje vitamín C, látky zabraňující kornacení cév, karotenoidy a mastné kyseliny.

Pěstování paprik ve skleníku, záhoně i balkóně

Druhy paprik: Capsicum Chinense, Capsicum Baccatum, Capsicum Pubescens, Capsicum Frutescens a divoké typy chili papriček vyséváme od ledna do poloviny února u odrůd vyššího vzrůstu s delší vegetační dobou růstu. A od ledna do konce února odrůdy nižšího vzrůstu, které mají kratší vegetační dobu růstu.

Druhy paprik Capsicum Annuum vyséváme od počátku února do půlky března u odrůd vyššího vzrůstu a od února až do konce března odrůdy s kratší vegetační dobou růstu.

Pěstování za oknem

pěstováním za oknem se dá začít i v pozdějších měsících, jako je například květen či červen, ale pouze u odrůd menšího vzrůstu. Semena paprik vyséváme do lehkého substrátu a klíčícím rostlinkám je nutné poskytnout dost tepla a světla. Klíčení lze urychlit namáčením semen a poté co se vytvoří lístky, přepichujeme rostlinky do samotných kelímků.

Sázení paprik na venkovní záhon

Důležité je udělat dostatečně hluboké jamky, aby se papriky dobře zakořenily. Ideální je rozmístění v rozestupu 40 až 60 cm. Do jamky přihodíme kompost, sazenici zalijeme a dosypeme zbytek hlíny. Sazeničky na záhon umisťujeme v druhé půlce května, kde již nehrozí přízemní mrazíky. Vybíráme polohu, která je chráněná před větrem.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment