Tuto chutnou zeleninu, které nechybí vitamíny lze konzumovat syrovou, vařenou, dušenou, pečenou. Paprika pochází z čeledi lilkovitých a původně je ze Střední Ameriky. Dnes se však již pěstuje po celém světě a zatím, co někde je používána jako zelenina, jinde jako koření a dokonce i lék. Pálivou formou papriky jsou chili papričky a nepálivé kapie.
Termín sázení paprik se různí podle její odrůdy, délky vegetačního růstu a také vzrůstu rostliny. Papriky jsou teplomilná zelenina, která se od sebe navzájem liší tvarem, barvou i velikostí. Existuje nespočet důvodů, proč pěstovat na své zahrádce právě tuto zeleninu. Mimo to, že se dá využít v kuchyni na sto způsobů, má paprika pozitivní vlastnosti pro náš organismus. Obsahuje vitamín C, látky zabraňující kornacení cév, karotenoidy a mastné kyseliny.
Pěstování paprik ve skleníku, záhoně i balkóně
Druhy paprik: Capsicum Chinense, Capsicum Baccatum, Capsicum Pubescens, Capsicum Frutescens a divoké typy chili papriček vyséváme od ledna do poloviny února u odrůd vyššího vzrůstu s delší vegetační dobou růstu. A od ledna do konce února odrůdy nižšího vzrůstu, které mají kratší vegetační dobu růstu.
Druhy paprik Capsicum Annuum vyséváme od počátku února do půlky března u odrůd vyššího vzrůstu a od února až do konce března odrůdy s kratší vegetační dobou růstu.
Pěstování za oknem
S pěstováním za oknem se dá začít i v pozdějších měsících, jako je například květen či červen, ale pouze u odrůd menšího vzrůstu. Semena paprik vyséváme do lehkého substrátu a klíčícím rostlinkám je nutné poskytnout dost tepla a světla. Klíčení lze urychlit namáčením semen a poté co se vytvoří lístky, přepichujeme rostlinky do samotných kelímků.
Sázení paprik na venkovní záhon
Důležité je udělat dostatečně hluboké jamky, aby se papriky dobře zakořenily. Ideální je rozmístění v rozestupu 40 až 60 cm. Do jamky přihodíme kompost, sazenici zalijeme a dosypeme zbytek hlíny. Sazeničky na záhon umisťujeme v druhé půlce května, kde již nehrozí přízemní mrazíky. Vybíráme polohu, která je chráněná před větrem.