Dřevěné podlahy jsou nadčasové, dodávají interiéru nezaměnitelnou atmosféru a vyznačují se dlouhou životností. Ať už jde o parkety, plovoucí podlahu nebo masiv, abychom se z ní mohli těšit opravdu dlouho, je potřeba o dřevěnou podlahu náležitě pečovat.
Olej, vosk nebo lak
Každá dřevěná podlaha má svou ochrannou povrchovou vrstvu, podle níž volíme běžnou údržbu. Tato úprava především zabraňuje přístupu nadměrné vlhkosti do dřeva a tím případnému poškození, plísni nebo zkroucení.
Dřevo reaguje i se vzdušnou vlhkostí, ta by měla být optimálně kolem 50 – 60 %. Při nižší vlhkosti může povrch dřeva praskat, při vyšší zase vlhne a bobtná.
Jednotlivé způsoby, jak ošetřit povrch dřeva, jsou nátěry lakem, napuštění olejovým přípravkem nebo voskování.
Lak není příliš náročný na údržbu, je odolný proti oděru a má protiskluzové vlastnosti. Vrstvu lazurovacího nebo disperzního laku dovede nanést i laik a v případě potřeby ho snadno obnoví. Nevýhodou lakovaných podlah jsou lokální opravy – nikdy nedokážete opticky sjednotit opravenou část s okolním lakem.
Olej je vhodný všude tam, kde hrozí vysychání dřeva je však nutné počítat s obnovou nátěru každý rok či dva. Olejované podlahy vyniknou v rustikálních interiérech, patinu jim můžeme dodat přibarvením oleje. Bohužel jsou jen málo odolné proti chemickým přípravkům nebo například gumovým podrážkám. Oprava ale nevyžaduje přebroušení jako u lakované podlahy a opravené místo snadno splyne se zbytkem.
Vosk zachová přírodní vzhled a vůni. Stejně jako olej, i vosk se vsákne hluboko do dřeva, vyplní v něm póry a na povrchu vytvoří jen slabý ochranný film. Lokální opravy jsou snadné, stačí přebrousit a znovu navoskovat.
Jak na čisté podlahy
Dřevo lze velmi snadno čistit nasucho, mopem nebo vysavačem. Pokud chceme podlahu setřít vlhkým hadrem, dbáme na to, aby byl dostatečně vyždímaný. Používáme zásadně čistící prostředky na dřevo, nikoli univerzální agresivní saponáty.