Bydlení Byty Domy Inspirace pro bydlení Interiér Podlahy

Je lepší laminátová nebo dřevěná podlaha?

Napsáno JanaPK

Při výběru materiálu podlahy zohledňujeme jeho specifické vlastnosti, ale i naši konkrétní potřebu, zátěž a požadavky na údržbu. Každý typ podlahy má totiž své pro i proti, u některé převažuje životnost, u jiné užitné vlastnosti, někde je to cena. Jaké výhody můžeme od obou materiálů očekávat?

Vlastnosti laminátových podlah

Laminátové podlahy  vyjadřuje slovo „jednoduchá“. Snadno se pokládá i udržuje, vyrábí se ve desítkách moderních vzorů, jsou nehořlavé, antistatické a odolné vůči UV záření. Díky tomu, že dobře vedou teplo, hodí se pro podlahové vytápění.

Na druhou stranu mají kratší životnost, v určitou dobu bude prostě nutné ji vyměnit. Vzhledem k pořizovací ceně to ale není až tak velký problém, laminátové podlahy se dodávají i v nízké cenové relaci.

Druhou nevýhodou je nízká schopnost tlumit nárazy a pohlcovat hluk. Tento problém se dá vyřešit izolačním podkladem pod podlahou.

Dřevěná podlaha je královnou mezi podlahami

Je to tak – dřevo je luxusní materiál do reprezentativních interiérů i do domácností, kde se preferují přírodní materiály. Je to především vzhled, který hovoří pro dřevo, jeho dlouhá životnost a možnost opakované renovace podlahy. Výborné jsou i její užitné vlastnosti: je teplejší a elastická, takže se po ní příjemně chodí. Navíc tlumí hluk i nárazy, ale je méně odolná proti mechanickému poškození. Je náročnější na údržbu, na slunci mění barevný odstín a pokládka je náročnější než u laminátu. Zase ale ji pokládáte jednou za život, tak dlouho vám vydrží.

Jakou si vyberete?

Jste milovníky masivního dřeva, jeho přírodních odstínů a kresby ve dřevě? Jste ochotni si za kvalitu připlatit a pečovat o podlahu, aby skutečně vydržela po celou generaci? Pak je pro vás dřevěná podlaha ta pravá.

Pokud jste aktivní rodina, děti občas vběhnou v botách od písku až do pokoje, občas něco upustíte a celkově to prostě u vás žije, je lepší zvolit laminát. Nejen, že je odolnější a snáz se udržuje, ale v případě výměny to není velká finanční zátěž.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment