Mnoho z nás se již setkalo s nevzhlednými prasklinami na stropě. Někteří je možná zkoušeli maskovat obvazem namočeným v sádře a nacpat dovnitř a podobné rady. Většinou se tyto opravy míjí účinkem a v případě nevzhledných prasklin je potřeba radikální řešení v podobě montáže sádrokartonu na strop. Stejně tak se dá tento postup využít u příliš vysokých stropů k jejich snížení. Důvodů, proč absolvovat montáž sádrokartonu na strop je samozřejmě více. Mimo dvou jmenovaných to může být i skrytí elektroinstalace a různé kabely popřípadě i zlepšení tepelné a zvukové izolace.
Důležitá je příprava
Ze všeho nejdříve je nutné se předem připravit a zajistit si minimálně účast další osoby. Provádět tuto práci pouze v jedné osobě by bylo skutečné velké sousto, které byste nemuseli ani polknout. Samotná příprava se odvíjí od správného nářadí, jako je vrtačka, správné vrtáky, metr na měření, laser či vodováhu, konstrukční profily, vruty, kotvy, sádrokartonové desky a další. Jakmile máte vše připraveno, můžete se pustit do práce.
Postup montáže
Nejdříve je dobré si vyměřit, kde strop chcete vůbec mít. K tomuto budete potřebovat laser nebo vodováhu, vystačí i běžný metr. Zakreslete si naměřenou pozici a vypočítejte, kolik sádrokartonových desek bude potřeba. Pak si vezměte konstrukční profily a opatřete je těsněním a s pomocí vrutů připevněte ke stěně na pozice, které máte zakreslené. Přichází čas namontovat do stropu kotvy, popřípadě stavební třmeny a na ně pak připevnit profily pomocí šroubů do plechu. Jestliže chcete docílit lepší tepelné a zvukové izolace, můžete prostor mezi podhledem ještě vyplnit minerální vatou. Poslední krok je montování samotných sádrokartonových desek k profilům. Spáry, které vzniknou, zatřete sádrou.