Finance Jak ušetřit

Návod, jak mít své účty pod kontrolou

Napsáno JanaPK

Je těžké potýkat se s finančními problémy, zvlášť pokud jde o dlouhodobou záležitost. Abyste měli své finance pod kontrolou, je nutné udržet si vyrovnaný rozpočet, což znamená utrácet jen tolik, kolik vyděláte. V ideálním případě utrácíte méně a tvoříte si rezervy různými způsoby spoření či investic. Jak se k tomu dopracovat? Návod je celkem jednoduchý: buď zvýšit příjmy nebo snížit náklady.

Analýza nákladů pomůže najít způsob, jak ušetřit

Když víte, za co utrácíte, máte představu, kde se dají náklady snížit. Tak jste na cestě k tvoření finanční rezervy blíž, než když utrácíte nepřehledně.

Sepište si všechny pravidelné platby a zamyslete se, jestli je nutné je platit a pokud ano, jestli nejde snížit jejich výška. Pokud například platíte tarif za mobilní telefony, zjistěte si, jestli není na trhu výhodnější. Totéž udělejte s platbami za energie a povinné ručení, pomůžou vám online srovnávače.

Rozdělte si výdaje podle důležitosti

Jsou výdaje povinné – nájem, hypotéka, energie, voda, pak jsou výdaje nezbytné, mezi ně patří například náklady na dopravu do zaměstnání či do školy, školné, stravné, platby za telefon, internet, případně další položky, které jsou nějakým způsobem důležité pro jednotlivé členy rodiny a bez nichž by se významně snížila kvalita jejich života.

Nakonec jsou výdaje, které nám sice zpříjemňují život, ale v případě nutnosti se bez nich můžeme obejít. Mezi ně patří například návštěva kadeřníka, kino nebo kabelová televize.

Nejvíc ušetříte za chod domácnosti

Výdaje za domácnost je nutné zhodnotit opravdu pečlivě, tam se schovává nejvíce zbytečných výdajů. Zapisujte si pravidelně, kolik za co utrácíte. Zjištěné informace pak v rámci rodiny proberte a společně hledejte místa, kde se dá ušetřit. Je dobré zaangažovat opravdu všechny členy rodiny, včetně starších dětí.

Největším nepřítelem rodinného rozpočtu jsou ale drobné výdaje. To jsou takové, které často nepřesáhnou ani pár desítek korun, ale díky tomu, že se pravidelně opakují, odplyne z rodinné kasy až překvapivě vysoká částka.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment