Tipy & Triky

Podium v bytě – moderní řešení, které šetří prostor

Napsáno angelo

Hledáte způsob, jak co nejlépe využít omezený interiér menšího bytu nebo domu? Úložné podium zajistí, že vám postel nebude zabírat tolik místa, a zároveň získáte prostor navíc.

Nápadů na řešení malých prostor existuje celá řada – od zrcadel, přes výběr vzdušného světlého nábytku a využití podhledů, až po látkové rolety namísto závěsů. V bytech, které nejsou příliš prostorné do šířky, ale zato mají vysoké stropy, padne často volba na mezonetové patro, které vaši potíž s nedostatkem místa vyřeší. Tam, kde k dispozici nadměrně vysoké stropy nemáte, je ale třeba uvažovat trochu jinak. Kreativní a praktické východisko se přímo nabízí – zvýšené podium.

Schová šuplík i celou postel

Díky úložnému podiu vznikne prostor tam, kde byste ho nečekali a jedna malá místnost, kterou běžně využíváte jako kuchyň a obývací pokoj, získá další funkci. Na podium můžete umístit pracovní stolek s židlí nebo gauč, a když si budete chtít večer lehnout, stačí jen vysunout šuplík a vytáhnout zpod podia postel. K tomu abyste postel ukryli v podlaze, potřebujete navýšení alespoň třicet centimetrů. Často bývá podium ještě vyšší a vedou k němu minimálně dva schody – ty slouží jako šuplíky na věci. 

Vaše postel může stát také přímo na podiu a podium samotné může sloužit jako skříň, nebo prostředek, jak ukrýt další lůžko pro hosty. Pódiovou postel se snažte přizpůsobit ostatnímu nábytku a doplňkům v pokoji. Umístit ji lze i do netypických prostor.

Vždy ale počítejte s tím, že konstrukce podia znamená dlouhodobé prostorové řešení. Demontáž není právě snadná a totéž platí i pro časté přemisťování nábytku.

Bez kvalitní matrace se neobejdete

Podobné lůžko nemá nohy, matrace bývá umístěna v rámu s lamelami. Při výběru dbejte na to, aby byla opravdu pohodlná a pevná – tady raději trochu zainvestujte. Pro hosty stačí matrace na občasné přespání, ale vy budete pro každodenní spaní potřebovat vyšší kvalitu. Nejlepší volbou jsou matrace s paměťovou pěnou, nebo matrace kloubové. Zajistí vysoký komfort a snadno se přizpůsobí tvaru vašeho těla.

Podium můžete vyrobit i svépomocí

Jednou z výhod pódiové postele je to, že šikovnější kutilové si ji zvládnou vyrobit sami. Základem je svařovaná kovová konstrukce (může být i dřevěná), podlahu tvoří MDF desky nebo dřevotříska, a navrch položíte klasickou plovoucí podlahu s plastovými profily. Problém může nastat u nízko položených radiátorů a oken – v takovém případě by nebylo možné podium vytvořit.

Pokud si na výstavbu úložného podia netroufáte sami, obraťte se na specializovaného výrobce. Výsledek bude cize dražší, ale na jeho funkčnost se můžete spolehnout.

About the author

angelo

Leave a Comment