Bydlení Byty Chaty Domy Tipy & Triky

Brouci v bytě – jak se jich zbavit co nejúčinněji?

Napsáno JanaPK

Někdy se stane, že v domě nebo v bytě objevíme nezvané návštěvníky. Pokud je léto a jde jen o nahodilého zvědavého brouka, jako je střvlík, chroust a podobně, je nejlepší ho vrátit oknem do přírody. Poněkud horší je, když se u nás usídlí cvrček. je sice velmi dobře slyšet, najít ho je často hodně těžký úkol.

Proti těmto vetřelcům je jednoduchá pomoc: pořiďte si do oken sítě. Ochrání vás před veškerým létavým hmyzem, včetně nepříjemných komárů. Co ale dělat, když zjistíme, že máme doma některého škůdce?

Potemník skladištní

Přineseme si ho občas z obchodu s potravinami. Je to malý hnědý brouček asi 2 – 3 mm velký, trochu jako zrnko kmínu. Jestliže ho objevíte, je nutné udělat v potravinách velkou čistku – nejlépe vyhodit všechno v otevřených obalech. V drogeriích jsou k dostání také lapače na potemníky.

Tesařík a červotoč

Říká se, že je slyšet, když se jejich larvy živí. Nepohrdnou žádným dřevem v domě a pokud je co nejrychleji nezlikvidujeme, můžou nám ho sníst. Tedy hlavně krovy, ale i to je hrozná představa.  Pokud je objevíte v menším předmětu nebo v nábytku, nejúčinnější je ozařovací komora s gama zářením. vejdou se do ní předměty o velikosti 4,5 x 4,5 m.

Prý je dobré, nechat je i s jejich larvami vymrznout, jiní radí zatopit a nechat kouř působit v domě. Mnohem jistější je aplikovat chemii.

Švábi, rusi, štěnice

Objeví se, i když máte doma naklizeno. Stačí, když se zabydlí v sousedství a je jen otázka času, kdy navštíví i vás. Přitom například štěnice se v České republice několik desetiletí vůbec nevyskytovaly. Objevily se u nás opět na přelomu tisíciletí a v současné době se šíří jako exploze.

Švábi a rusi se zdržují na temných teplých a vlhkých místech – pod dřezem, na trubkách topení, proto se k nám mohou dostat třeba stupačkami. vylézají hlavně v noci, takže si jich zprvu vůbec nemusíte všimnout. Hlavně přítomnost rusů ale brzy poznáte podle nepříjemného zápachu.

Ani štěnice nejsou na první pohled patrné, také jsou to noční tvorové. Zdržují se hlavně kolem postelí a jestliže je nezjistíte díky štípancům, které se vám objeví na těle po nočních útocích (hlavně na končetinách). poznáte jejich přítomnost podle tmavých teček natrávené krve podél nábytku.

Pokud jste kdy slyšeli nějakou zaručenou radu, jak se těchto obtížných druhů zbavit, zapomeňte. Bez profesionální dezinsekce celého domu se jich natrvalo nezbavíte. Někdy je nutné postřik opakovat.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment