S jedním lustrem si v místnosti už dávno nevystačíme. Ať už zařizujeme pokoj malý nebo větších rozměrů, je vhodné dobře ho nasvítit z různých zdrojů.
Pokud jde o stropní světlo, je dnes běžné, že ho nevěšíme na střed místnosti, ale nad stůl či konferenční stolek, případně jich máme několik nad jednotlivými zónami. Často také používáme bodová světla po celé stropní ploše nebo po okrajích. Možností, jak instalovat stropní světlo, je několik, chce to trochu nápaditosti, případně radu odborníka.
Kam se hodí stojanové lampy
Většinou je pořizujeme do obytných prostor, aby doplnily nebo úplně nahradily světlo z centrálního osvětlení. Stavíme je s sedací soupravě, někdy i k psacímu stolu, zvlášť, jestliže má lampa přídavné polohovací rameno, jímž si světlo můžeme nastavit tam, kde ho potřebujeme.
Lampy na stojanech bývají často vybavené “stmívačem”, tedy zařízením na změnu intenzity světla, takže si můžeme nastavit příjemné intimní osvětlení stejně jako intenzivní světlo.
Nástěnné lampičky na dosah ruky
Výhodou nástěnných světel je jejich lokální dosah, takže si nasvítíte jen část prostoru, zatímco zbytek zůstane neosvětlený. Jejich výhodu využijete nad postelemi v ložnici. Navíc mívají i vypínač na kabelu, takže nemusíme vstávat, když ji chceme vypnout.
Nástěnná svítidla ale využijeme i v obývacím pokoji, v kuchyni, v koupelně i v předsíni, na chodbě či na schodišti.
Stolní lampy pro studenty
K interiérovým svítidlům patří také lampičky stolní, jichž je opravdu velký výběr. Na psací stoly jsou vhodné takové, jejichž zdroj světla se dá podle potřeby polohovat kloubem nebo ohebným ramenem. Takové jsou k dostání i s úchytem na pracovní desku. Je dobré, když se dá nastavit i výška lampy.
Stolní světla můžete postavit i na komodu či noční stolky, tam jsou vhodná světla, která se rozsvítí či zhasne pouhým dotykem ruky.