Zahrada Zahradní stavby

Návod na stavbu domácí udírny

Jen člověk čte slovo udírna, už podvědomě převaluje slinu na jazyku a cítí tu úžasnou vůni i chuť. Jo fantazie je bezbřehá, ale pokud nechcete zůstat u pouhého snění, nezbývá než se pustit do výroby vlastní udírny. A jak na to? Právě o tom bude dnešní článek.

Domácí udírna zvládne to, na co už nestačí zahradní gril či pec. Rozšíří se vám tak možnosti o přípravu různých dobrot a navíc se taková udírna může stát i ozdobnou dominantou vaší zahrady. Mít na zahrádce romantické zákoutí by možná bylo fajn, co myslíte? Nabízí se dvě možnosti a to, že si buď koupíte hotovou a pouze najdete vhodné místo na zahradě. Tato varianta patří mezi nejrychlejší nebo si zkrátka postavíte udírnu sami.

Základem je najít správné místo pro udírnu, kde bude dostatečně odizolována od vlhkosti a bude mít dobrou stabilitu i odolnost. Za ideální se považuje zasadit základy minimálně 80cm do hloubky a nad povrch by měl vystupovat soklík dobrých 15cm. Použitý materiál by měl samozřejmě ladit s prostředím, ve kterém se bude udírna nacházet. Materiál musí odolávat vysokým teplotám.

Klasická udírna s plechovou udicí komorou

K samotné stavbě domácí udírny se dá přistupovat několika způsoby. Jestliže chcete nekompromisní řešení, které vám umožní udit ve velkém: maso, klobásy, ryby, sýry či rovnou celého čuníka, postavte si regulérní domeček, který bude mít plechovou vnitřní udicí komoru obezděnou cihlami. Tento způsob patří mezi ty náročnější.

Dřevěná udírna

Pro skromnější využití je pak vhodná dřevěná udírna, která se hodí i na uzení menšího množství ryb, masa, klobásek. V případě této udírny tvoří udicí komoru jednoduchá bedna. Přístup je možné udělat shora přes výklopné víko s plechovým komínkem.

Topeniště

Ať už se rozhodnete, pro jakoukoliv udírnu pamatujte, že nejdůležitější místo na celé udírně je topeniště, které musí odolávat vysokým teplotám. Využít lze šamotové cihly a použít topenářskou maltu. Klasický materiál by vám popraskal. Součástí je také tepelný litinový štít a rošt. Dále popelník a ocelový prvek pro napojení kouřovodu. Vývod by měl být v zadní části topeniště.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment