Interiér Kanceláře Nábytek

Bolí vás záda od sezení u PC? Zkuste klekátko k počítači

Napsáno JanaPK

Sedíme u něj v práci i doma. Administrativní pracovníci stráví před počítačem a u pracovního stolu často víc, než třetinu dne. 8 – 10 hodin sezení denně není nic neobvyklého. Na pohyb už nám pak nezbývá moc času a mnohdy ani chuť, tak jsme stále nějak zlámaní a zatuhlí. Bolesti zad se ozývají stále častěji a projevují se u stále mladších lidí.

Příčinou je špatně zvolená židle i ochablé svaly

Výběr židle k počítači často podceňujeme, sedět se dá přece v podstatě na všem. Pro správné sezení je ale důležité, jaký úhel svírají nohy s páteří, nohy pokrčené v kolenou a ruce opřené o desku stolu. Pokud je to ve všech případech 90 stupňů, navíc máte možnost upravit si polohu sedáku, opěrek rukou a opěradla pro bedra i šíji, snáší vaše záda dlouhodobé sezení určitě mnohem lépe než na obyčejné židli. Přesto i v tom nejlepším kancelářském křesle se nedá sedět nepřetržitě několik hodin. Tlak na meziobratlové ploténky je při sezení mnohem větší než při chůzi a naše svalstvo nečinností ochabuje. To všechno se projeví bolestmi zad.

Zapojte při sedu svaly a zlepšete si dýchání

Jednou z vhodných alternativ k pracovní židli, je klekátko. Na tomto čalouněném ergonomickém kousku nábytku sedíme se vzpřímenou páteří, takže je v poloze typické pro chůzi. I břišní a zádové svalstvo musíme na klekátku zapojit, protože  neustále udržujeme rovnováhu a vzpřímený sed. Připomíná to trochu sezení na gymnastickém míči.

Posezením na klekátku si zlepšíme dýchání a zvýšíme koncentraci. Díky lepšímu přísunu kyslíku snáz bojujeme s únavou.

Klekátka jsou ovšem sedačky bez bederní podpěry, také kolena by nevydržela celodenní zatížení. Proto jsou vhodné jen na prostřídávání se sezením v klasické kancelářské židli. Využívejte je jako alternativu, kdykoliv cítíte, že se potřebujete protáhnout a „srovnat si záda“. Hodinkou dynamického posezení na klekátku toho jistě dosáhnete.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment