Bydlení Inspirace pro bydlení Interiér Pěstování rostlin

Tipy na netradiční květiny do bytu

Napsáno JanaPK

Mít v bytě kousek přírody je stále žádanější. Mnozí se tak vracíme k pěstování pokojových rostlin tak, jako to dělávaly naše matky a babičky. I ti nejzaměstnanější z nás si vyšetří chvilku na péči o pokojové květiny.

Kromě stálic, jako je fíkus, tchýnin jazyk (tenura – Sansevieria), voděnka, šáchor, voskovka nebo klívie, jsou i rostliny, které jsme si oblíbili teprve nedávno. Pojďme se podívat na některé z nich:

Lopatkovec neboli spatifylum

Tropická květina z jižní Ameriky nás zaujala svými neobvyklými květy a především tím, že čistí naše domácnosti od toxických látek. Má ráda světlé místo, ale nesnese přímé sluneční paprsky. Potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, proto je žádoucí ji rosit. Nedávejte ji do průvanu a teplotu v zimě udržujte nad 15°C. Zalévejte odstátou vodou.

Znáte guzmánii?

Tato rostlina patří mezi broméliovité a je blízkou příbuznou ananasu. Je velmi nenáročná, stačí ji jen polostinné stanoviště. Pokud máte okna na západ, tam je pro ni nejlepší místo. Zaléváme ji přímo do listové růžice a teplotu udržujeme i v zimě nejméně kolem 18°C. Každé léto se objeví jediné květenství barevných listenů, kde později můžete najít i drobné skutečné kvítky. Na podzim pak mateřská rostlina odumírá a na její místo nastoupí mladá.

Strelície s květy jako ptačí hlava

Na jižní straně vašeho bytu bude ráda už brzy na jaře kvést. Její květy připomínají hlavu rozčepýřeného pestrého ptáčka. Strelície královská kvete oranžovomodře, najdete ale i kultivary žluté nebo krémové. Stejně jako ostatní tropické rostliny, potřebuje v době vegetace hodně zalévat, v zimě pak udržovat v teplotě nejméně kolem 15°C.

Určitě  bychom ve výčtu zajímavých pokojových rostlin neměli zapomenout na dracénu s různě vykreslenými dlouhými a úzkými listy. Zvlášť oblíbené jsou zakrslé kultivary této rostliny původem z Afriky. Také anturie, sundaville nebo zamiokulkas jsou moderní pokojovky, které si místo v našich bytech našly teprve nedávno, ale získaly velkou oblibu hlavně pro svoji nenáročnost na pěstování.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment