Že je větrání důležité, nemusíme nijak zdůrazňovat – víme to všichni. Hlavně tam, kde jsou nainstalovaná plastová okna, která perfektně těsní, je nutné pravidelně větrat, aby se odvedla vlhkost a nevznikala v bytě plíseň.
Jenže hodně lidí ani netuší, jak správně větrat, takže nejen, že odvedení vlhkosti je nedostatečné, ale často i zbytečně uniká teplo a zvyšují se náklady na topení.
Jak větrat na jaře a na podzim
Při správném větrání by se měl kompletně vyměnit vzduch v místnosti, teplota vzduchu by ale neměla spadnout o víc než 1 – 2° C, pak už by docházelo k velkým tepelným ztrátám. Proto pokud je venku chladněji nebo prší, větráme jen krátce, cca 10 minut, v teplejších dnech můžeme déle, klidně i 20 minut. Větráme otevřením oken dokořán, aby k výměně vzduchu došlo co nejrychleji.
V zimě zapomeňte na větračku
Když je venku mrazivo, stačí přes den otevřít okna na 4 – 6 minut, větráme krátce a intenzivně. Nechat v zimě otevřenou větračku je největší nesmysl. Nejen, že se vzduch v místnosti nevymění, takže se vlhkost z bytu neodvede, navíc dochází ke zbytečným tepelným ztrátám.
Jestli zjistíte orosená okna, je v místnosti zvýšená vlhkost. To je pokyn k vyvětrání a kontrole příčiny. Může to být jen špatný přístup tepla k oknům kvůli závěsům nebo parapetům. V každém případě byste měli udržovat teplotu v pokoji nejméně kolem 20 stupňů a vlhkost asi na 50 %.
V létě si dopřejte čerstvého vzduchu
Během teplých slunečných dní není potřeba nijak regulovat větrání, otvírejte okna podle vlastních pocitů. Pokud ale denní teploty přesáhnou třicítky a i v domě začíná být vedro, větrejte pouze v noci a přes den mějte okna zavřená. Pomůže vám to udržovat teplotu v místnostech na rozumných hodnotách. V létě ani vyšší vlhkost vzduchu nevadí, naopak příjemně ochlazuje interiér, například vlhké závěsy pověšené v oknech, zvlhčovače vzduchu a podobně.