Dětský pokoj je svět našich potomků a především oni se v něm musí cítit dobře, to znamená, že se jim musí líbit, poskytnout pohodlí i dost prostoru pro práci, hraní i odpočinek a musí být bezpečný. Navíc je nutné přizpůsobit jeho vybavení každé životní fázi dítěte. Jinak bude zařízený v předškolním věku, jinak pro školáka a později pro teenagera.
Zařizujte flexibilně
Pokoj pro dítě můžete zařídit i na několik let dopředu, pokud použijete vhodný nábytek (tzv. rostoucí) a obměňovat budete jen doplňky a dekorace. Neutrální základ bude tvořen pevnou postelí s kvalitní matrací, skříňkami na prádlo a pracovním koutem. K němu v osmi letech nejspíš pořídíme box na hračky, police na panenky či auta, tabuli na malování a polštářky na odpolední relaxaci. Ve dvanácti se hračky přestěhují na půdu, na jejich místo nastoupí mnohem zajímavější koníčky, např. hudební nástroj, sportovní výbava a podobně. Také se pravděpodobně vymění dekorace, proto je nejvhodnější volit takové, které jdou snadno odstranit.
Důležitý je úložný prostor
I dítě si potřebuje ukládat spoustu věcí, proto mu nezapomeňte zajistit dostatek skříněk, polic a šuplíků. Využijte prostoru pod postelí i nástavců na skříně, hlavně ať má dost místa na hraní a další aktivity. Aby i tento nábytek „rostl“ s děckem, volte nejlépe sektorový, který lze dokupovat do větších sestav, případně kombinovat s jinak barevnými skříňkami téže řady. Nezapomeňte, že i dítě má svá tajemství a potřebuje nějaké skrýše pro své poklady, proto ocení zásuvky a šuplíčky, klidně i uzamykatelné.
Bezpečnost a pohodlí
Jednou z možných variant, hlavně tam, kde není místa nazbyt, je víceúrovňový nábytek. Jestli bude v patře lůžko, myslete na bezpečnost dítěte a dopřejte mu zábrany, aby z postele nespadl. Prostory pod a okolo postele pak můžete využít pro různé aktivity, včetně sportovních (ribstole z boku, klouzačka z postele dolů, hrazda mezi nosnými prvky postele…)., nebo mu pod postelí vytvořte skrýš, kam se může schovat, když chce být chvíli samo.