Bydlení Inspirace pro bydlení Interiér Tipy & Triky

Interiér podle feng shui

Napsáno JanaPK

Čínský princip feng shui je způsob, jak udržet harmonii mezi vodou (shui) a větrem (feng) a tak nastolit i rovnováhu energií v prostoru a zlepšit zdraví, vztahy a blahobyt v domácnosti.

Je mnoho různých pravidel, jak uspořádat nábytek v pokojích, jaký materiál patří na konkrétní světovou stranu i čeho se vyvarovat, abyste nezablokovali proudění čchi, neboli životní energie. Není možné je všechny vyjmenovat v krátkém článku, přinášíme tedy alespoň několik základních tipů.

Základní pravidla pro harmonii v bytě

Pořádek je pro hladký průchod čchi velmi důležitý, proto se zbavte všech odpadků a  nepotřebných věcí.

Dveře a schody by neměly skřípat a drhnout, vždy rychle zjednejte nápravu. Schody navíc umožňují energii proudit domem nahoru a dolů, jestliže jsou umístěny blízko venkovních dveří, hrozí, že jimi energie odejde.

Pokud máte závěsy na oknech, dbejte, aby byly přes den pečlivě shrnuté a světlo mohlo proudit dovnitř, večer naopak závěsy zatáhněte, protože otevřené okno do noci je původcem smůly.

Barvy a světlo

Mezi nejoblíbenější barvy feng shui patří červená, černá, bílá a zlatá, tyto barvy vašemu domu vždy prospějí. Pokud jde o osvětlení, vyhýbejte se obnaženým žárovkám a ostrému světlu. Feng shui si libuje ve světlu tlumeném. Pokud potřebujete energii v místnosti rozhýbat, aby nestagnovala, rozmístěte po pokoji malá světla (bodovky).

Pravidla pro jednotlivé místnosti

Vybíráme několik zajímavých tipů, jak pomoci energii čchi lépe proudit vaším domovem a jak eliminovat nerovnováhu.

  • Obývací pokojsedací souprava by vždycky měla být rozestavěná tak, aby lidé na ní seděli v kruhu. Zároveň by měli všichni vidět na dveře, nikdo by neměl sedět zády. Pokud to jinak nejde, umístěte vhodně zrcadlo, aby bylo na dveře vidět přes něj.
  • Kuchyň – je důležité, jak jsou umístěné sporák a dřez. Pokud stojí proti sobě, může doma docházet ke konfliktům. Proto je dobré mezi ně dát něco zeleného, například kobereček, květinu a podobně. Ještě horší je, když jsou hned vedle sebe, i tady  je nutné mít mezi nimi něco zeleného.
  • Ložnice – postel by měla být “ukotvena” čelem přiraženým ke zdi a měla by být z obou stran přístupná. Nemá stát v přímé linii s dveřmi, na zdi nad ní nic nevěšíme, na zeď naproti nepatří zrcadlo. Do ložnice se nehodí květiny, pokud je tam máte, ať jsou co nejdál od postele a jen takové, kteé mají kulaté lístky.
  • Koupelna a toaleta – dbejte, aby dveře do koupelny byly vždy zavřené. Také pokaždé sklopte prkénko na WC, aby vám neunikala pozitivní energie z domu.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment