Pěstování rostlin

3 tipy jak zajistit rostliny během dovolené

Vždy když odjíždíme na prodloužený víkend či dovolenou musíme zajistit nejen své domácí mazlíčky, ale i rostlinky. Přinášíme vám pár tipů, jak zajistit rostlinám péči po dobu, než se opět vrátíte domů. Chcete přece, aby všechny kytky vypadaly stejně úžasně, jako před vaším odjezdem.

pokojové rostliny

Sousedé či rodina

Mezi nejběžnější řešení patří předání klíčů někomu blízkému. Mohou to být rodinní příslušníci, ale i sousedé pokud jim věříte. Jestliže je v silách pověřených osob přicházet k vám pravidelně, můžete si dovolenou užít bez starosti o existenci pokojových rostlin. Než danou osobu/ osoby pověříte, je vhodné jim vysvětlit, co a jak. Mimo to, že by rostliny žíznily, hrozí i přelití a zbytečné uhynutí kytky. V případě, že budete z domů pouze pár dnů, stačí nalít vodu do vysokých mističek a kytky si samy odeberou potřebnou vláhu.

Zavlažovací systémy

Chystáte-li se na dovolenou, která nebude pouze v řádu pár dnů, zkuste své rostliny zaopatřit zavlažovacím systémem. Některým navíc můžete dopřát i cenné hnojivo, které je udrží při životě. Obezřetní buďte také s umístěním kytek. Neměly by být vystaveny přímému slunci, pokud si to vyloženě nějaký druh rostliny nevyžaduje. Kytky přesuňte na severní stranu domu, kde je trochu chladněji. Dbejte také těch pokojových rostlin, které nemají rády stojatou vodu v misce. Jedná se o například o begonie či ibišek. Zavlažovací systémy pro pokojové rostliny seženete v každém obchodě se zahradními potřebami. Jsou to velmi prospěšní pomocníci, kteří pomohou udržet v květináčích požadovanou vlhkost tak, aby rostliny za dobu vaší dovolené nepřišly k úhoně.

Terasa a balkón

Další možností je umístění rostlin na stinné místo venku (balkón či terasa). Déšť dodá kytkám potřebnou vláhu, kdyby jim přeci jen chyběla. Rostliny vyneste na balkón minimálně týden i více, před plánovaným odjezdem, aby se stihly aklimatizovat. Rovněž se ujistěte, zda jsou rostliny chráněny před větrem.

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment