Pěstování rostlin Tipy & Triky

Přírodní osvěžovače vzduchu do květináče

Napsáno JanaPK

Máme doma rádi čisto a voňavo. Jenže udržet svěží vzduch bývá občas problém, který řešíme různými osvěžovači ve spreji, případně takoví, co se postupně odpařují do okolí. Jde to i jinak.

Jestliže si do pokoje postavíte květináč s některou z následujících rostlin, jejich květy provoní byt mnohem lépe, než kupované přípravky.

Voňavé květy rostlin rodu Hoya

Asi všichni známe rostlinku voskovku v některé z jejích variant. Pěstovaly je už naše babičky a dost možná i jejich babičky, protože k nám ty první připluly z Indie, Malajsie či Austrálie už v 19. století. Dnes jich známe asi 100 druhů. Mají rády světlé místo, časté přihnojování (co 2 týdny) a střídmou zálivku.

Gardénie – pokojová královna

Krásní velké květy s úžasně opojnou vůní, to je gardénie jasmínovitá, oblíbená pokojová květina pěstování pro svou krásu i nenáročnost. Postavte ji na světlé stanoviště, pravidelně ji zalévejte měkkou odstátou vodou, často ji roste – a odmění se vám nádhernými, sladce voňavými květy 5 – 10 cm velkými.

Citrusy osvěží vůní svých květů

Pěstujeme je v nádobách,aby se daly přenášet – v létě na balkon nebo terasu, v zimě třeba do ložnice. Květy citrusů se pro svou vůni používají i do parfémů, dodají tu správnou svěží vůni i našim domovům. Pokud jste nezkušení pěstitelé, začněte citroníkem a postupně přejděte k náročnějším.

I v kuchyni to voní – například mařinkou

Je to vlastně plevel. Ale v květináči nadělá parádu a úžasně voní. Zasaďte si ji do větší nádoby, aby měla dost místa a mohla se rozrůstat. Potřebuje častou zálivku, nesnese ale přemokření. Její bílé kvítky vám budou kvést v podstatě celoročně, vůni ale získáte z lístků a nati. Tu seřízněte před kvetením a usušte při mírné teplotě. Když sušenou mařinku promnete v ruce,během chvilky provoní poměrně velký prostor. Můžete ji přidat na misku k potpuri a občas jím zatřást. Výsledek bude úžasný.

 

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment