Všichni máme rádi, když se zdržujeme v místnostech, které jsou větrané a příjemně voní. Jak si ale poradit, když jen vyvětrat nestačí a my se potřebujeme popasovat i s nepříjemným zápachem? Poradíme vám čtyři nejčastější způsoby, jak si s čistě přírodními prostředky provonět domov.
Povařte koření
Znáte to také: pečete perník nebo jablečný závin a ta vůně se line po celém bytě. Využijte silné vůně některého koření a provoňte jím byt, i když právě nepečete. Zvolte takové, které voní vám, rozhodně ale nesáhnete vedle, pokud použijete skořici, hřebíček, anýz nebo badyán. Příjemná je také vanilka.
Zvolené koření dejte do kastrůlku s vodou a vařte ho, aby se vůně z něj rozlila po celém bytě. V zimní sezóně můžete horký odvar postavit na topení, kde se bude postupně odpařovat do vzduchu.
Osvědčená kůra z citrusů
Kůra z pomeranče, mandarínky nebo citronu položená na topení provoní byt silicemi, které se z ní uvolňují. Stejným způsobem poslouží i jiné látky, například čerstvě pomletá káva na talířku postaveném na radiátoru. Díky teplu se vonné látky dostanou do vzduchu snadněji.
Kouzlo zvané potpourri
Nejlépe navodí příjemné prostředí v místnosti čerstvé květiny, zvlášť takové, jejichž vůni máte rádi. Pokud ale právě nemáte na stole vázu s kyticí, pomůžou květy sušené, provoněné aromatickými silicemi. Těmto směsím se říká potpourri a seženete je v květinářství nebo obchodech s dárky. Nejen, že vám pomůžou udržet si doma příjemnou vůni, jsou i skvělou dekorací.
Jak se dají použít vonné oleje
Lahvičky s vonnými esencemi máme doma jistě všichni. Dají se nakapat do aromalampy, odkud se díky teplu ze svíčky odpařují do pokoje. Není to ale jediný způsob, jak je můžeme využít. Potřete oblíbeným olejíčkem žárovku dřív, než ji rozsvítíte. Večer, kdy se svítící žárovka zahřeje, nádherně vám provoní pokoj. Můžete ho také nakapat do odpařovačů na radiátorech.
Toaletu krásně provoníte, když nakapete vonný olej dovnitř na kartonovou roličku toaletního papíru. Vůně vydrží opravdu dlouho.