Bydlení Domy Nízkoenergetické bydlení

V čem tkví kouzlo dřevostaveb

Napsáno JanaPK

Přestože většina lidí stále dává přednost cihle, dřevostavby jsou i v naší zeměpisné šířce na vzestupu. Nenechali se odradit mýty, které kolem domů stavěných ze dřeva kolují, a dnes si spokojeně žijí v domě s neopakovatelnou atmosférou.

Fámy a mýty o stavbách ze dřeva

Mnozí z těch, kdo zavrhli dřevostavbu, jako důvod uvádí strach z požáru, špatnou tepelnou izolaci, případně se jim nelíbí dřevo jako součást interiéru.

Dřevo hoří lépe než beton, to je rozhodně pravda. Na dřevostavbu ovšem podle norem musí být použito dřevo, které má požární odolnost nejméně 30 minut. A stavba z masivu se chová při požáru ještě jinak: dřevo trochu ohoří a potom se na něm udělá uhlíkatá vrstva, která dokáže katastrofu hodně zpomalit nebo úplně odvrátit.

Tepelná izolace dřeva je dokonce lepší, než u cihlové zdi. Čtvrt metru dřevěného masivu izoluje stejně jako 1,2 m tlustá cihlová zeď. Navíc ještě ušetříte místo, protože izolace se u dřeva dává dovnitř konstrukce, zatímco u cihlových či betonových domů na zdi, čím se jejich tloušťka zvětší.

Dřevo v interiéru vytvoří útulnou specifickou atmosféru, která má schopnost nás po celodenním shonu uklidnit. Pokud se ale nehodí do celkového konceptu vašeho interiéru, nevadí. Existují dřevostavby, které ve výsledku dřevo v interiéru (a ani zvenku) nepřiznávají. Jedná se o sendvičové domy.

Co cihlové a betonové domy nedokážou

Skutečné kouzlo dřevěných domů spočívá v tom, že lépe dýchají, takže mají několik přidaných vlastností.

  1. Regulují vlhkost domu
  2. Fungují jako přirozená klimatizace (kyslík dovnitř, oxid uhličitý ven)
  3. Poradí si se statickou elektřinou

Dřevostavby jsou domy vhodné pro alergiky.

Velkou výhodou oproti mokrému zdění je skutečnost, že pokud máte hotovou základovou desku, do půl roku můžete bydlet. A navíc je o dost výhodnější, protože obvykle splňuje standardy nízkoenergetického domu.

 

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment