Bydlení Domy Inspirace pro bydlení Nízkoenergetické bydlení Pasivní domy

Výhody a nevýhody bydlení v dřevostavbách

Napsáno JanaPK

Dřevo jako stavební materiál je využíváno odjakživa. Ani s příchodem nových moderních technologií neustoupilo do pozadí, stále je využíváno, a to nejen na chatky či zahradní altánky.

V poslední době jsou stále oblíbenější montované dřevostavby z lepeného dřeva, které je tvarově stálé, má vyšší hustotu, tím i vyšší požární odolnost.

Kvalitně postavená dřevostavba má řadu výhod

Je stále víc spokojených majitelů, kteří si bydlení v dřevostavbě nemohou vynachválit. Kvalitní dům ze dřeva vydrží po generace, příjemně se v něm bydlí a jeho cena je velmi příznivá. Svou oblibu si zajišťuje i díky rychlosti, s níž je celá stavba realizována, navíc jde o suchý způsob stavby, takže je možné ji provést i v zimních měsících.

Dřevostavba je ekonomická i ekologická

Náklady na vytápění moderní dřevostavby jsou velmi nízká, v případě instalace solárních panelů můžou být nulové. Předpokládá to ovšem kvalitní tepelnou izolaci obvodových stěn. Výhodou se jeví použití sendvičových konstrukcí, díky nimž nemá teplo kudy unikat, tudíž se snadněji reguluje teplota v obytném prostoru.

Dřevostavba je také šetrná k životnímu prostředí, a to nejen kvůli použití přirozeně obnovitelného materiálu, ekologický je celý průběh stavby. Pro mnohé zájemce je rozhodující skutečnost, že 1 m2 zastavěné plochy je až o 15 % levnější, než u klasické zděné stavby.

TIP: Tepelná čerpadla ze Švédska spolehlivě dodají levné teplo i teplou vodu

Najde se i pár nevýhod

Největší nevýhodou je samotný projekt, který musí být opravdu přesný i v těch nejmenších detailech. Musí vyřešit otázky ohledně použité technologie, konstrukčního systému a všeho, co přímo ovlivní vlastnosti stavby. Je také nutné provést protipožární úpravy chemickými nátěry. Při nesprávné konstrukci domu může docházet k vlhnutí domu a ke vzniku plísní.

Jestliže přemýšlíte o tom, že si pořídíte dřevostavbu, je rozhodně lepší obrátit se na profesionály, kteří mají v oboru zkušenosti. Odborná firma postaví dům v takové kvalitě, že se jmenované nevýhody ani neprojeví.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment