Bydlení Domy

Myslete na kvalitní zateplení střechy

Napsáno Nikol Blahova

Zateplení střechy rozhodně není radno podcenit. Samotná střecha domu totiž hraje jednu z nejdůležitějších rolí a to nejen z hlediska ochrany domácnosti před deštěm, větrem či dalšími rozmary počasí, ale i z hlediska úniku tepla, což pocítíte především v zimním období. Střecha sama o sobě ale není dostačující, je třeba myslet i na její zateplení. V dnešním článku se blíže podíváme na důvody, proč je třeba myslet na kvalitní zateplení střechy. Tato investice se vám vrátí během celého roku, především pak v zimě, kdy by vám vlivem špatné či chybějící izolace zbytečně unikalo cenné teplo. Na zateplení střechy rozhodně ještě není pozdě, ba naopak – právě teď, kdy ještě panuje krásné a příjemné teplo, se do tohoto úkolu můžete pustit po hlavě. Přečtěte si proč!

Zateplení střechy zamezí úniku tepla

Jak je známo, teplo stoupá vzhůru. Jestliže bydlíte v rodinném domečku, který bohužel nemá dostatečně a kvalitně zateplenou střechu, pak jistě moc dobře víte, že v zimním období často topíte pánu bohu do oken. Střechou bez zateplení vám totiž uniká stoupající teplý vzduch, což se projeví dvěma způsoby:

  • v domě je pořád zima
  • musíte intenzivněji topit

A co to pro vás znamená? V první řadě především větší náklady na vytápění, za což vám vaše peněženka jen stěží poděkuje. Domy, jež nemají zateplení střechy, způsobují ztrátu tepla a to až o 15% tepelných ztrát.

Únik tepla je způsoben i profilem a tvarem střechy

Za únikem tepla stojí kromě chybějící izolace i profil a tvar střechy. Nejvyšší úniky tepla jsou u domů, které disponují velkou plochou, případně hodně členitou střechou. Čím více je na střeše vikýřů či výstupků, tím větší je pravděpodobnost, že vám drahocenné teplo zevnitř objektu uteče.

Zateplení šikmé střechy – nadkrokevní izolace

Většina rodinných domků má klasické šikmé střechy. Stále oblíbenějším způsobem zateplení je tzv. nadkrokevní izolace, což je systém, u něhož se vyplní místa mezi krokvemi a připevněnými deskami. Tento typ zateplení střechy má jednu nespornou výhodu – nejenže je to velice snadné, ale i rychlé a cenově dostupné.

About the author

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Leave a Comment