Bydlení Domy Nízkoenergetické bydlení

Jaký alternativní materiál použít na zateplování?

Napsáno JanaPK

Když se začne řešit zateplení domu, obvykle se vybírá mezi polystyrenem a minerální vatou. S pěnovým polystyrenem se poměrně snadno pracuje, také poměr užitná hodnota/cena je celkem rozumný, takže se používá dost často. Minerální vata je zase použitelná i v místech, kde nejsou úplně rovné plochy, je zvukotěsná a nehořlavá, takže její využití je všestrannější.

Sendvičové desky

V poslední době se používají i sendvičové desky tvořenými kombinací minerální vaty a pěnového polystyrenu. Ty spojují výhody obou materiálů – příznivou cenu a dobré tepelně izolační vlastnosti pěnového polystyrenu a požární odolnost a zvukový útlum minerální vaty. Jsou samozřejmě dražší, než běžný polystyren, mohou se ale použít i na požárně dělící pásy v zateplovacích systémech

Méně běžné varianty

Materiálů, jimiž je možné zateplit fasádu domu je ale víc a každý má vlastnosti, pro které stojí za to nad ním uvažovat.

Voštinové izolace

Podle informací tvůrců má stěna domu z voštiny srovnatelnou prostupnost tepla s izolací pěnového polystyrenu o tloušťce 40 cm. Jde o “děravé” panely z plastu nebo papíru, které pracují s tokem tepla a slunečního záření. Používají se v moderních prosklených budovách

Vakuová izolace

Tam, kde potřebujeme snížit tloušťku izolace a přitom dosáhnout co nejlepšího zateplení, je vhodné použít desky vakuové izolace umístěných uvnitř speciálně tvarovaných polystyrenových desek. Na fasádu se dají přichytit lepením a hmoždinkami v obvodové části. S pomocí této izolace můžeme proměnit starou budovu v pasivní dům, aniž by to nějak výrazněji změnilo její vzhled.

Provětrávané fasády

Jde o zateplovací systém tvořený roštem s obklady imitujícími cihlovou stěnu. Jedná se o kompletní systém pro zateplení obvodových stěn objektů, kde se tepelná izolace vkládá mezi nosné prvky roštu. Mezi izolací a obklady je větraná vzduchová mezera.

Stříkaná izolace

Je vzduchotěsná a dokonale utěsní každou spáru, ideální pro zateplování podkroví. Vhodná je rovněž do příček a sendvičových konstrukcí. Má výborné zvukově izolační vlastnosti. Zabraňuje vzniku plísní a je zdravotně nezávadná.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment