Komerční články

Bezpečnostní předpisy pro vánoční osvětlení

Napsáno angelo

Barevná i bílá světýlka jsou o Vánocích všudypřítomná. Zdobí nejen naše interiéry, ale i fasády domů nebo zábradlí balkonů. Abyste prožili Vánoce jako skutečné svátky klidu a míru, je třeba dodržovat několik základních bezpečnostních pravidel, díky kterým zabráníte úrazu elektrickým proudem nebo dokonce požáru. Čeho se musíte vyvarovat především?

Kupujte jen kvalitní vánoční osvětlení

Základem bezpečné manipulace s vánočním osvětlením je jeho správný výběr a správné použití. S nástupem LED vánočního osvětlení už sice nehrozí vzplanutí poškozených žárovek, ale přesto je třeba dbát na to, aby kabely nebyly příliš tenké nebo dokonce poškozené. Kvalitu zpracování vánočního osvětlení zkontrolujte ještě před zakoupením v obchodě nebo v případě nákupu v e-shopu ihned po doručení. Z toho důvodu také nenakupujte světelné dekorace na tržnicích nebo u nedůvěryhodných prodejců, kde nemáte záruku kvality zboží ani případné reklamace.

Dbejte zejména na délku a kvalitu provedení přívodního kabelu. Jestliže je kabel tenčí než například kabel u sluchátek, v žádném případě takový světelný řetěz nekupujte. Mohl by se snadno přehřát nebo přetrhnout, a to by bylo vzhledem k napětí 230 V příliš nebezpečné.

Zejména v případě venkovního osvětlení je třeba zvolit délku kabelu alespoň 5-10 metrů, jinak musíte počítat s nutností nákupu mrazuvzdorné prodlužovací šňůry určené pro venkovní použití. Ideální jsou tzv. CYKY kabely s průřezem min. 3×1,5 mm. Celý světelný okruh musí být doplněn jističem a proudovým chráničem.

Venkovní nebo vnitřní vánoční osvětlení?

Před samotným nákupem vánočního osvětlení důkladně zvažte, kam chcete světelný řetěz umístit. Na zařízení používané venku jsou totiž kladeny jiné nároky než na vánoční řetězy určené do interiéru. Někdy najdete u výrobků slovní označení na obale, ve většině případů se však musíte orientovat podle stupně krytí vyjádřené dvojcifernou číslicí. Stupeň krytí nese zkratku IP (z anglického výrazu IngressProtection) a říká nám, jak je odolné vůči povětrnostním vlivům.

Hledáte-li vánoční osvětlení pro venkovní použití, pátrejte po označení min. IP 44, které je zárukou, že jsou použité materiály dostatečně izolovány vůči dešti a mrazu. Interiérové osvětlení pak může mít označení např. IP 20. Přesné údaje najdete v naší přehledné tabulce:

Hodnoty IP – IngressProtection neboli stupně krytí

Každé vánoční osvětlení musí být označeno hodnotou IP podle úrovně krytí.

První číslice udává stupeň ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím cizích pevných těles:

  • IP 0x – nechráněno.
  • IP 1x – chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 50 mm a větších a před dotykem hřbetem ruky.
  • IP 2x – chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 12,5 mm a větších a před dotykem prstem.
  • IP 3x – chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 2,5 mm a větších a před dotykem nástrojem.
  • IP 4x – chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1 mm a větších a před dotykem drátem.
  • IP 5x – chráněno před prachem a před dotykem drátem.
  • IP 6x – prachotěsné, chráněno před dotykem drátem.

Druhá číslice udává stupeň ochrany proti vniknutí vody:

  • IP x0 – nechráněno.
  • IP x1 – chráněno proti svisle kapající vodě.
  • IP x2 – chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15 stupňů.
  • IP x3 – chráněno proti vodní tříšti.
  • IP x4 – chráněno proti stříkající vodě.

img02

Vánoční osvětlení solární, na baterie, do zásuvky…

Pokud si vybíráte vánoční osvětlení do zásuvky, a nikoliv na baterie, pátrejte na obale také po zřetelném označení CE. Tato značka zaručuje, že zástrčka u výrobku bude kompatibilní s evropským typem zásuvek. Velice úsporným typem osvětlení jsou vánoční dekorace na solární pohon, které se přes den jednoduše dobijí pomocí slunečního svitu a se soumrakem se samy rozsvítí. Takové vánoční osvětlení šetří nejen Vaši peněženku, ale také životní prostředí.

U klasických a halogenových žárovek je třeba počítat s tím, že se při svícení zahřívají, proto není vhodné je umisťovat do blízkosti hořlavých materiálů ani je zakrývat. Velkou výhodu má v tomto ohledu LED vánoční osvětlení, jehož diody se nezahřívají a mají podstatně delší životnost – v řádu tisíců hodin. Jednotlivé diody se sice nedají vyměňovat, na druhou stranu však jedna nefunkční žárovka nevyřadí z provozu celý řetěz.

Osvojte si zásady manipulace s vánočním osvětlením

Stejně důležité jsou i zásady pro manipulaci s vánočním osvětlením. V žádném případě se ho nesnažte sami opravit. V případě nefunkčnosti ho vždy svěřte do rukou odborníkům. Při odchodu z bytu všechna vánoční osvětlení vypněte a raději také vypojte ze zásuvky. Ani venkovní osvětlení není vhodné nechat zbytečně svítit. Sice je jeho hlavním úkolem osvětlit dům a jeho okolí, ale u většiny výrobků lze načasovat vypnutí např. na půlnoc.

Dodržíte-li těchto několik jednoduchých zásad pro nákup a následnou manipulaci s vnitřním i venkovním vánočním osvětlením, užijete si krásné Vánoce plné klidu a pohody.

About the author

angelo

Leave a Comment