Chcete mít stále po ruce čerstvá šťavnatá rajčátka, ale nemáte vlastní zahrádku? Tak si je vypěstujte na balkoně. I z několika rostlin můžete mít úrodu, která vám zajistí dostatek plodů po celou dobu vegetace.
Rajčata potřebují slunce a závětří
Pokud bydlíte v panelové zástavbě z minulého století, máte pravděpodobně před povětrnostními vlivy chráněnou lodžii (má boční zdi a stříšku, nevystupuje mimo linii domu). Ty jsou pro pěstování drobné zeleniny a ovoce vhodné, protože na ní vždy najdete místo v závětří.
Pro pěstování rajčat je ideální jižní strana, můžete je ale klidně pěstovat na západě či východě. Jediné, co opravdu dodržte, je ochrana před deštěm. Pokud si budete kontrolovat zálivku a nenecháte na rostliny pršet, vyvarujete se plísňových chorob. Pokud máte klasický balkon, který není zastřešený, udělejte rostlinám rajčat „stříšku“ z igelitu, ta by ale naměla bránit růstu.
Jak sázet rajčata na balkoně
Koupené nebo předpěstované sazenice sázíme do dostatečně velkých nádob, kde spodní vrstvou je drenáž – můžeme použít i střepy rozbitých květináčů, kamínky a podobně), substrát může být univerzální. Zasadíme dvě sazenice šikmo od sebe, aby si při růstu nestínily.
Použít můžete keříčkovou odrůdu i tyčkovou, zvlášť pokud můžete vést výhony kolem zábradlí. Existují odrůdy přímo pro pěstování na balkonech, můžete ale použít i normální. Mně se už dlouho daří například se Stupickým raným rajčetem, které začíná plodit dost brzy, asi 50 dní po výsadbě.
Jak ošetřovat a zaštipovat
Rajčata přihnojujte přírodními hnojivy do zálivky, byla by škoda používat chemii. Proti chorobám můžete použít preventivně Kuprikol, ale raději také předtím, než začne rostlina plodit. K tomu, abyste se vyhnuli většině chorob stačí rajče nepřelévat a nezalévat na list.
Keříkové odrůdy nezaštipujeme a ani tyčkové nemusíte, stačí je vyvázat „do vějíře“ na zábradlí. Až špičky, které přesahují přes něj, zaštipujte.
Pokud dodržíte těchto pár jednoduchých pravidel, můžete se těšit na vlastní odrůdu šťavnatých plodů.