Pěstování rostlin Tipy & Triky

Tipy pro domácí pěstování bylinek

Napsáno JanaPK

Kdo by odolal možnosti vypěstovat si vlastní čerstvé bylinky, jimiž se dají ochutit různé pokrmy, které navíc léčí nějaký ten zdravotní problém. Jejich pěstování není nijak složité, nemusíte být zkušený zahradník, abyste si mohli dopřát chuť čerstvých doma pěstovaných bylin.

Většina bylinek nemá žádné zvláštní nároky na stanoviště, snad jen, že se jim lépe daří na slunných místech. Půdu mají raději dobře propustnou.

Bylinky pěstované v bytě

Každý nemá k dispozici zahrádku, někdo dokonce nemůže dát truhlík s bylinkami ani na balkon. To není problém, většinu bylinek si úspěšně vypěstujete i doma, stačí dodržet pár pravidel.

Základem je zemina, živiny a vláha. Pro pěstování bylinek je vhodná dobře propustná zemina, klidně smíchaná s trochou  rašeliny. Zvolíme vhodné hnojivo, nejlépe organické, a zajistíme pravidelné ale mírné zalévání.

Byliny by neměly zůstat dlouho bez vláhy, protože pak jsou rostlinky slabé a mají malé lístky. Ani přemokření není pro bylinky dobré, ve vlhkém prostředí uhnívají.

Tipy pro úspěšné pěstování

Nebojte se vypěstovat si bylinky ze semínka. Ty ze supermarketů obvykle vydrží sotva měsíc. Důvodem je časté přelévání, aby vypadaly dobře při prodeji, rychle ale zajdou.

Špičky výhonků pravidelně zastřihujte od jara do podzimu, tím se rostliny rozkošatí. Ostříhané části využijete v kuchyni.

Jestli chcete pěstovat víc druhů bylin, ale máte málo místa, nevadí. Většina z nich má podobné nároky na péči, takže je můžete pěstovat spolu v jedné nádobě. Postačí jim univerzální substrát, polostín a opatrnější zálivka. Takhle spolu můžete pěstovat například majoránku, saturejku, mateřídoušku, levanduli, šalvěj, dobromysl (oregano), rozmarýn nebo meduňku na slunném místě, v polostínu pak mátu, libeček, medvědí česnek nebo kerblík.

Nemusíte se věnovat pouze pěstování známých druhů bylinek. S úspěchem se můžete pustit i do planých druhů. Anýz, řepík, jitrocel, heřmánek, divizna, meduňka, kozlík, kostival, to jsou druhy, které bez větší námahy můžete mít doma čerstvé.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment