Každý psí kamarád si zaslouží svůj vlastní „obývák“. Zkrátka místečko, které bude jen jeho a kam si může zalézt, když bude chtít klid. Někteří pejsci žijí s námi doma, ale i tak jim pro zahradní pobyt bouda přijde vhod. A pro ty, kteří tráví veškerý svůj čas na zahradě je psí bouda nezbytností. Poskytne i útočiště před deštěm a chladem. Psí bouda se dá samozřejmě bez problémů koupit hotová, ale pokud se rozhodnete pro výrobu sami, přinášíme pár užitečných rad.
Jak na stavbu psí boudy
Především vezmeme v potaz velikost pejska či jeho rasy a předpokládám, že pokud jde o štěně, ještě povyroste. Připravíme si plánek s rozměry tak, aby se uvnitř mohl otočit a zbývala mu ještě nějaká rezerva. Příliš velká bouda by však také nebyla dobrá, protože by pejskovi mohla být uvnitř zima. Pokud mu tam nehodláte instalovat topení. Rovněž promyslíme velikost vstupního otvoru, kde měl pes hladce vejít, ale nemělo by zbytečně profukovat.
Co vše budu potřebovat
Jednak je to dřevo, vrtačka, šrouby, šroubovák, pilka, kladívko a jiné nezbytné nářadí. Určitě nezapomeneme ani na starý koberec nebo deku, kterou dáme pak dovnitř. Pokud budete chtít důmyslnější a zateplenou psí boudu, pak ještě polystyrén nebo jiný zateplovací materiál. Někteří lidé na zimu pejskům pořizují topné těleso.
Postup práce
Základnu budou tvořit dřevěné hranoly a podlaha například z OSB desek. Boční stěny pak z desek či palubek. Boudu natírejte pouze zvenčí proti škůdcům. Jestliže zvolíte rovnou střechu, udělejte pevnou konstrukci i samotnou střechu. Psi na ní rádi leží, aby se pak chudák nepropadnul. Nedávejte na ní plech, protože v létě by se rozžhavil a navíc hrozí pejskovi i tržná rána o nezačištěný plech. Střechu můžete spíš polepit impregnovanými šindelemi. Zvlášť v případě krátkosrstého plemene neváhejte boudu pořádně zateplit. Během zimy se dá na vchod boudy pověsit i závěs z deky.