Zahrada Zahradní stavby

Jak vyčistit studnu

Mít vlastní studnu na pozemku je určitě výhodné. Nicméně to obnáší starost navíc. Ten kdo studnu nemá, otočí pouze kohoutkem a teče mu pitná voda. Přitom se nemusí vůbec o nic starat. Pro zalévání pak využívá například vodu z blízkého potoka či zachycenou dešťovou vodu v barelech. Jestliže však studnu máme, byla by škoda jí nechat chátrat a nevěnovat pozornost. Ať už jí používáme jako zdroj pitné vody nebo pouze k zalévání zahrádky, nebezpečné látky ve vodě jsou vždy nežádoucí. Pokud byla studna třeba špatně zakrytá či byla postižena znečištěním průmyslového nebo zemědělského původu, je nutné studnu dezinfikovat.

Čištění studny svépomoci

Jako první krok je bezesporu odebrání vzorku vody a následné prozkoumání její kvality na patřičných místech hygieny. Pokud se do čištění studny chcete pustit sami, dodržujte následující rady. Nejde o nic složitého, jestliže vám však nevadí „špinavá práce“. Na tuto činnost buďte raději vždy ve dvou. Když se jeden spustí dolů, ten druhý by ho měl nahoře jistit. Nejde pouze o fyzické zranění, ale také o možnost vdechování jedovatých plynů. K dispozici mějte provazový žebřík a profesionální čerpadlo. Zvažte tedy pořádně, zda se vám to vyplatí. Rozhodně nejde o levnou záležitost přesto, že se čerpadlo dá za poplatek vypůjčit. Když se vám povede studnu vyčistit od nánosů bahna, můžete objevit i dávno zapomenuté a nové prameny. Kontrola studny v případě využití vody jako pitnou by měla probíhat 2x ročně. Rovněž je vhodné udělat rozbor vody jak před čištěním tak dva týdny po vyčištění studny.

Chraňte své zdraví

Tento proces se nevyplatí podcenit, a pokud si netroufáte na čištění studny svépomoci je nejlepším řešením vyhledat odbornou pomoc. Tato investice se určitě vyplatí a brzy se vám vrátí. Jestliže máte spodní pramen studny v tvrdých horninách, není nutné se nějak obávat a studnu stačí kontrolovat i čistit v delším časovém úseku. Pokud však máte studnu kopanou, hodně záleží na složení půdy. Vodu mohou kontaminovat baktérie, které do ní vnikají například při špatném dovření studny a v kalném prostředí se těm potvůrkám daří velice dobře. Jestli tuto vodu i pijete, myslete na to a chraňte tak zdraví své i vaší rodiny.

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment