Bydlení Byty Dětské pokoje Domy Inspirace pro bydlení Interiér Komerční články Koupelny Kuchyně Ložnice Obývací pokoje

Vánoční úklid, na co vše se zaměřit?

Napsáno angelo

Pro pohodový úklid je důležité mít pořádný systém. Nestresujte se před Vánoci úklidem na poslední chvíli a podívejte se, jak ho kompletně stihnout bez stresu.

Udělejte si seznam a plán

Velký předvánoční úklid si sepište v bodech, ať víte, co vše je třeba dát do pořádku. Uvidíte, jak vám pak úklid půjde od ruky. Připravte si také plán úklidových prací. Začněte ložnicí a skončete koupelnou a toaletou. Rozložte si úklid do více dní, protože nelze vše uklidit najednou. Zapojte celou rodinu a nezapomeňte na praní záclon i závěsů, čištění koberců i čalounění, ometení pavučin ze stropů, mytí oken, očištění svítidel, nábytku i podlah. Zbavte se všech nepotřebných věcí.

Najděte místa, která přehlížíte

Nejčastěji opomíjíme větrací otvory, koupelnové větráky, klimatizaci, digestoř i topení, knižní poličky a knížky, kliky, vypínače, elektroniku, odpadkové koše, ale i prostor za troubou, pračkou, lednicí a pod dřezem, nebo škvíry v čalouněném nábytku. Vše posuňte z místa, ukliďte daný prostor a věci zase vraťte zpět. Vyčistěte lednici, mikrovlnku, troubu, sporák, kuchyňské i koupelnové skříňky.

Začněte se shora

Při velkém vánočním gruntování začněte shora. Omeťte pavučiny ze stropů, prach z tapet setřete suchým hadrem a omyvatelné tapety očistěte vlhkou houbou. Prach z přírodních tapet a ratanu vysajte s měkkým kartáčem se snížením výkonu.

Okna, dveře, rámy i kliky

U oken omyjeme rámy a parapety, pak teprve skleněné výplně. Okenní kování promažte bílou vazelínou ve spreji. Povrch dveří i futer otřete vlhkým hadrem. Na dýhovaný povrch použijte mýdlový čistič a na umělé povrchy saponát. Očistěte a promažte dveřní kování a kliky. Proveďte údržbu i očistu venkovních rolet a žaluzií.

Ošetření nábytku

Dřevo otřete teplou vodou se zředěným přípravkem na nábytek a přeleštěte leštěnkou. Starožitný nábytek přeleštěte včelím voskem. Na vyleštěném nábytku lépe vyniknou vánoční dekorace. Čalouněný nábytek vysajte polštářovou hubicí a vyčistěte šamponem. Kožený nábytek setřete a ošetřete speciálním přípravkem na kůži. Nečistoty můžeme otřít vlhkým hadrem s glycerinovým mýdlem, nechat uschnout a vyleštit. Vydrhněte v koupelně umyvadlo, vanu i sprchový kout.

Čištění podlahy a koberců

Na PVC, linoleum a laminát použijte roztok saponátu a vody. Na dlažbu použijte vhodný přípravek jako je saponát. Dřevěné podlahy bez nátěru zameťte nebo vysajte, vytřete suchým hadrem a použijte přípravek na dřevěné podlahy. Na hladké plochy použijte vosk na podlahu nebo leštidlo na bázi vody. Korkovou podlahu setřete vodou se saponátem a ošetřete voskem. Koberce vyluxujte a čištění koberce proveďte vysavačem s vaxovací hlavicí. Nakonec po umytí všech podlah vyčistěte WC a pusťte se do vánoční výzdoby.

About the author

angelo

Leave a Comment