Bydlení Inspirace pro bydlení Kuchyně Tipy & Triky

Která digestoř se hodí právě do vaší kuchyně

Napsáno JanaPK

Odsává páry a pachy vznikající při vaření, osvětluje pracovní plochu a varnou desku, zároveň dotváří vzhled kuchyně. Jsou vestavěné, podvěsné, rohové, ostrůvkové či lustrové. Mohou odtahovat páry do komína nebo mohou být s vnitřní cirkulací a čistit přiváděný vzduch přes filtry.

Kromě odtahu pachů odsavač par snižuje vzdušnou vlhkost v místnosti a tím zabraňuje vzniku plísní. A jaká je ta správná právě pro vaši kuchyň?

Kritéria výběru

Odtah nebo filtr? Jestli máte ve vaší kuchyni k dispozici komín, rozhodně se víc vyplatí pořídit si digestoř komínovou. Je o dost výkonnější, navíc nemusíte měnit filtry. Dejte si ale pozor při instalaci, aby napojení do komína mělo co nejméně ohybů, ty výkonnost snižují. Je také dobré, když cesta par ke komínu je co nejkratší.

U filtrových odsavačů pamatujte, že uhlíkové filtry je potřeba měnit nejméně jednou za půl roku.

Rozměry. Digestoř by měla být stejně velká nebo o něco větší, než je plocha varné desky. Tak máte jistotu, že odsaje všechny páry vznikající nad sporákem.

Typ a konstrukce. Zatímco komínová digestoř bude pravděpodobně u zdi, filtrová může být stejně tak i v prostoru nad ostrůvkem. Pokud je digestoř s filtrem u zdi, bývá většinou závěsná, a to pod skříňkou či přímo v ní. Prostorová může být klasická, či výsuvná.

Výkonnost. Jaký výkon digestoře budete potřebovat, závisí na objemu vaší kuchyně. V malé kuchyni bude stačit 500 m3/h, pro velké kuchyně jsou vhodnější kolem 1000 m3 za hodinu.

Jak si spočítáte výkon odsavače par

Výkon odsavače par se uvádí v m3/h, to je počet krychlových metrů vzduchu, které je schopná vyčistit během jedné hodiny. Abyste měli jistotu, že digestoř, kterou kupujete, udrží čistý vzduch ve vaší kuchyni, můžete si požadovaný výkon jednoduše spočítat. Stačí objem vaší kuchyně vynásobit deseti, protože správně dimenzovaná digestoř by měla umět vyměnit vzduch v místnosti 10x za hodinu. Objem kuchyně spočítáte, když plochu místnosti vynásobíte výškou ke stropu.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment