Bydlení Tipy & Triky

Podle čeho vybrat pračku

Napsáno JanaPK

Chystáte si koupit novou pračku a nevíte, jakou si vybrat? Dříve, než se definitivně rozhodnete, zvažte všechna důležitá kritéria, abyste nákupu později nelitovali.

Na velikosti záleží

Do malé koupelničky prostě velkou pračku nenacpete. A tím hůř, jestli bude mít boční plnění. První, co tedy nutně musíte zvážit, je místo, kde bude nová pračka stát. Podle toho budete vybírat rozměry a způsob plnění. V současné nabídce najdete i pračky široké pouze 40 cm.

Pro kolik lidí bude prát

Jestliže jste početná rodina, určitě bude užitečné koupit pračku s co největší náplní (seženete i na 15 kg prádla), abyste ji nemuseli zapínat denně. Spousta praček už má funkci, kdy podle vloženého prádla zoptimalizuje množství vody a spotřeby energie na důkladné vyprání, takže pokud budete náhodou prát prádla méně, pračka si s tím poradí.

Pro single uživatele nebo pro pár stačí bohatě náplň do 5 kg suchého prádla, čtyřčlenná rodina potřebuje cca na 9 kg náplně.

Investice do kvality se vyplatí

Ideální současná pračka spotřebuje cca 1 kW/h za jeden prací cyklus a kolem 50 l vody. Účinnost praní by měla být třídy A, rozhodně by měla s běžnými pracími prostředky zvládat i odolnější skvrny. Moderní pračky to opravdu umí, proto se při výběru zaměřte i na tyto hodnoty. Ekonomická pračka dokáže ročně uspořit nemalé peníze na nákladech za vodu a elektřinu. Vyšší náklady na její pořízení se vám vrátí.

Vyždímat nebo usušit?

Většina praček si dnes už dokáže hlídat teplotu i počet otáček při odstřeďování podle nastaveného programu, přesto je dobré mít možnost si otáčky nastavit ručně. Zatímco jemné prádlo vysoké otáčky nesnese, pokud chcete sušit v sušičce, vyplatí se odstřeďovat cca při otáčkách 1200 a víc. Dobře odstředěné prádlo sušíte kratší dobu a ušetříte za energii odebranou sušičkou.

Přemýšlíte o koupi sušičky, ale nemáte v koupelně dost místa? Jestliže si ji vyberete od stejného výrobce, pomocí mezikusu můžete postavit sušičku na pračku a prostor tak zachovat. Samozřejmě je to možné jen v případě, že máte pračku s bočním plněním.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment