To, že doma upečený chléb uhnětený vlastníma rukama je prostě lepší, než koupený v marketu, je jasná věc. V čem je ale lepší pro náš organismus?
Žádná éčka a snadné trávení
Pokud si doma založíte kvásek, ze kterého si následně bude péct chleba, budou ve všech vámi vytvořených bochnících jen přírodní látky: voda, mouka, sůl a kmín (případně česnek nebo různé bylinky či semínka). Naopak dnešní běžně dostupné droždí vzniká za použití chemických látek: amoniaku, fosforečnanů a různých emulgátorů.
Zatímco z droždí se při kynutí uvolňuje oxid uhličitý (znatelným způsobem přispívá k nadýmání), u kváskového chleba dochází k přírodní fermentaci – mléčnému kvašení, které je velmi příznivé pro naše trávení a stabilitu střevní mikroflóry.
Založení kvásku
K založení kvásku budete potřebovat žitnou mouku, převařenou vodu, čistou vyvařenou zavařovací sklenici (větší, protože kvásek bude pracovat), víčko, ubrousek nebo igelit a gumičku. Vyčleňte si také lžíci, kterou už budete používat jen na míchání a odebírání kvásku.
- den do sklenice odměřte 100 ml převařené vychladlé vody a 100 g mouky. Zamíchejte tak, abyste neměli v těstu žádné hrudky, potom sklenici překryjte ubrouskem a upevněte gumičkou, případně igelitem, v němž uděláte několik dírek, aby mohl kvásek dýchat. Nebo jen položte na hrdlo sklenice víčko. Kvásek nechte na teplém místě odpočívat.
- den kvásek ve sklenici promícháme, přidáme 50 g mouky a 50 ml vody a opět do hladka promícháme. Kvásek už může pracovat a během dne se zvedá a zase klesne.
- den postupujeme stejně. Mícháme důkladně, aby se do kvásku dostal vzduch. Potom zase přidáme 50 g mouky a 50 ml vody, uzavřeme a necháme odpočívat.
- den kvásek nakrmíme stejně jako v předchozích dnech. Kvásek už pěkně pracuje, roste ve sklenici a tvoří bublinky. Měl by být spíš hustší, řídký často zahnívá nebo plesniví.
Omlazování kvásku
- den je kvásek připravený na pečení. Odebereme ze sklenice 100 g kvásku, přidáme 150 g mouky a 150 ml vody, zpracujeme v těsto a necháme přes noc v zakryté míse pracovat. Ráno si odebereme 3 lžíce do menší vyvařené uzavíratelné sklenice a zbytek použijeme na pečení. Skleničku s kváskem uchováme v lednici do příštího pečení, kdy k němu zase přidáme mouku a vodu a odeberemě 3 lžíce na později. Takto nám kvásek vydrží i několik měsíců.