Často se dočtete, že kuchyně je základ domácnosti, že má být moderní, ale praktická a má mít to či ono. Proti tomu nejde nic namítat, nicméně nejdůležitější je, abyste se v ní cítili pohodlně a pohybovali se po ní s přirozeností sobě vlastní. Pokud vám to finance dovolí, zvolte kuchyni navrženou na míru. Ať už tento úkol svěříte do rukou odborníka, nebo se do něj pustíte sami, vždy se hodí pár tipů, na co si dát pozor.
Bytová designérka Ivana Schneiderová na téma nejčastější chyby při návrhu kuchyně říká: „Kuchyně ne vždy odpovídá předpokládanému stylu bytu. U vlastních návrhů klientů nejsou vždy dodržené pracovní zóny a kuchyně někdy působí roztříštěně.”
První, na co byste se tedy měli zaměřit, je správné rozvržení pracovních zón. Teď si možná říkáte „co to ale je?“. Pracovní zóny jsou plochy určené k nějaké konkrétní činnosti, jako je například mytí nádobí, příprava jídla, vaření apod. Zóny by na sebe měly plynule navazovat tak, jak je přirozeně potřebujete během vaření. Díky tomu nebudete zbytečně pobíhat po kuchyni a ztrácet čas. Přestože spousta domácností vypadá, že o ergonomii v kuchyni nikdy neslyšela, existuje jakési ideální rozvržení, kterým je dobré se řídit.
Jaké je ideální prostorové uspořádání kuchyně?
Špatná ergonomie patří mezi nejčastější chyby při návrzích kuchyně. Jak si tedy rozvrhnout zóny, aby se vám co nejlépe a nejefektivněji vařilo? Postupujte jako podle receptu.
úložný prostor (lednice) → manipulační plocha → mycí zóna →
pracovní plocha → varné centrum → servírovací plocha
Začátek všeho je lednice, kam ukládáte potraviny. V její blízkosti by měl být dostatek místa na to, abyste tam mohli vyložit nákup z tašky a poté vše pohodlně dát na své místo. Zároveň si sem později můžete přichystat nádobí a potraviny, které budete potřebovat během vaření. Odborníci doporučují délku manipulační plochy alespoň 30 cm.
Dále následuje dřez a poté dostatečně velká pracovní plocha. Mít pracovní plochu hned vedle mycí zóny je praktické, jelikož díky tomu si omyté jídlo můžete rovnou položit na připravené prkénko a nekapete nikde po kuchyni. Pokud to jen trochu jde, nechte si na přípravu jídla minimálně 80 cm. Je také rozumné někam poblíž umístit odpadkový koš, jelikož se zde počítá s krájením a loupáním, tedy s přebytky k vyhození.
Následně přichází na řadu varné centrum, lidově řečeno sporák, okolo nějž je dobré mít dostatek místa pro volný pohyb. Do úrovně horních skříněk rozhodně patří také digestoř, která z kuchyně odsaje páru a zápach. Zavěste ji ideálně 65 cm nad sporák, v případě plynového či elektrického sporáku 75 cm.
Na konci kuchyňské linky si vytvořte ještě servírovací plochu, kam si v závěru vaření připravíte talíře, abyste potom mohli pohodlně nandavat jídlo.
Přizpůsobte kuchyňskou linku postavě
Při navrhování kuchyně je třeba brát v potaz i výšku toho člena rodiny, který nejčastěji vaří. To je aspekt, na který se často zapomíná, ale je velice důležitý. Pokud jste vysocí, u nízko posazené pracovní plochy by vás brzy bolela záda. V případě, že jste naopak spíše menší postavy, dejte si horní skříňky raději níž, ať nemusíte vytahovat stoličku pokaždé, když budete chtít vyndat talíř.
Standardně se doporučuje umístit horní skříňky tak, aby nepřesahovaly výšku 190 cm. Při výšce postavy okolo 165 cm je vhodné umístit pracovní desku 86 cm nad zem. Pokud jste vyšší, klidně zvolte až 90 cm.
Nezapomínejte na umístění nádobí a spotřebičů
K ideální ergonomii kuchyně výrazně přispěje i vhodné umístění hrnců, vařeček a dalšího nádobí. U dřezu nechte prostor na saponát na mytí nádobí, poblíž varné desky si uložte vše, co potřebujete na míchání a vaření jako takové. U pracovní desky zase mějte připravené nože a prkénka, ať pro ně nemusíte nikam chodit. Pod servírovací plochu zabudujte šuplík s příbory a tak by se dalo pokračovat dál a dál.
Přizpůsobit si kuchyni na míru je velice praktické a sami časem uvidíte, že budete blahořečit tomu, kdo vás navedl na nápad vše si dobře naplánovat a upravit podle sebe.