Tipy & Triky

3 rady čím vyčistit pračku

Napsáno JanaPK

Pravidelné vyčištění vnitřku automatické pračky prodlužuje její životnost. Hlavním důvodem, proč je čištění nezbytné, je usazování vodního kamene. Bez důkladné údržby se brzy objevuje nejen v bubnu a hadicích a snižuje tak kvalitu praní, ale hlavně na topném tělísku, čímž znatelně zvyšuje spotřebu elektrické energie při praní. To, že je vaše pračka uvnitř zanesená, se často projevuje nepříjemným zápachem.

Vodního kamene nás zbaví ocet

Na prevenci proti usazení vodního kamene, ale také v případě, že už se v naší pračce usadil, je vhodné použít obyčejný ocet. Do nádobky na aviváž nalijeme litrovou láhev octa a zapneme prací program na vyvářku.

Když se voda s přídavkem octa zahřeje na požadovanou teplotu, prací program na půl hodiny zastavíme a necháme ocet působit. Potom necháme program dojet do konce.

Soda na všechny usazeniny

Pračku nečistíme jen kvůli vodnímu kameni, také zbytky pracích prostředků, vlasy, chlupy našich domácích mazlíčků a další nečistoty, se usazují ve vnitřku pračky. Důvodem, proč se nám v pračce hromadí, je paradoxně pokrok ve výzkumu pracích prostředků a možnost prát při nízkých teplotách.

Abyste svoji pračku zbavili všech usazenin, zapněte občas prací cyklus nejméně na 90°C a do nádobky přidejte sodu na praní. Je jen na vás, jestli využijete cyklus k vyvářce lněných utěrek, nebo ho necháte projet naprázdno. Efekt bude stejný.

Pračku udržíte čistou, když budete změkčovat vodu

Na většině území našeho státu je voda středně tvrdá až tvrdá. Právě vysoká tvrdost vody je příčinou usazování vodního kamene i špatného rozpouštění pracích prostředků. Zvykněte si změkčovat vodu přípravky dostupnými v drogeriích a přidávejte je při každém praní k pracímu prostředku. Pokud se vám nechce utrácet, je možné použít sodu nebo sůl.

V obchodech je také k dostání přípravek na odstranění vápenných usazenin. Podle toho, jak tvrdou máte vodu, je nutné ho použít až 4x ročně.

Nepodceňujte pravidelnou péči o automatickou pračku. Prodloužení životnosti a udržení dobré prací schopnosti vám za to jistě stojí.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment