Bydlení Interiér Kuchyně Tipy & Triky

Myčka v domácnosti ano nebo ne?

Napsáno JanaPK

Ti, kdo doma každý den myčku používají, vám jistě vyjmenují hned několik dobrých důvodů, proč si ji koupit. Ti druzí, co dosud odolávají a pochybují o její užitečnosti, vám také vysvětlí, proč ne. Kdo z nich má ale pravdu?

Myčka opravdu ušetří

I když se tomu možná nechce věřit, myčka dokáže ušetřit vodu i energie. Jestliže vyjdeme z toho, že myčku zapínáme jednou denně, její denní spotřeba vody je nejvíc 10 litrů. Napuštění dřezu na umytí nádobí nám vezme 15 litrů vody a mytí pod tekoucí vodou je úplné plýtvání. A to ještě dost často oplachujeme nádobí víckrát denně, aby se ve dřezu nekupilo.

Dnešní mycí prostředky a programy mytí nádobí jsou tak účinné, že nádobí nemusíme ani namáčet ani přemývat, jako tomu bývalo dřív. Dnešní přístroje dokážou zlikvidovat i připáleniny a zaschlé zbytky. Tím nám myčka na nádobí šetří především hodně času.

Podle způsobu ohřevu vody může být myčka šetrnější i energeticky

Podle toho, jakým způsobem ohříváte užitkovou vodu, může být i levnějším řešením. Myčka potřebuje na jeden mycí program průměrně asi 1,5 kWh. Na trhu jsou ještě úspornější modely, ale vycházejme z běžného průměru.

I tak se stává rozhodně úspornějším řešením, než když si ohříváme vodu elektrickým bojlerem. Tam je spotřeba vyšší, než v případě myčky, navíc si ohřátou vodou na nádobí zbytečně plýtváme.

Rozhoduje pohodlí

Jestliže jste mladá aktivní rodina, co čas trávený mytím nádobí bude raději věnovat společným aktivitám, myčka bude jistě užitečným a oblíbeným pomocníkem. U větších rodin je provoz myčky ekonomický a efektivní, tam asi není potřeba váhat.

Jestli jste singl nebo pár, vaše spotřeba nádobí není tak velká, abyste myčku zaplnili každý den. Jsou i modely s menší náplní, takže i v takových případech je možné používat myčku, jde spíš ale o komfort a pohodlí, než že by bylo mytí nádobí v myčce úspornější.

 

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment