Byty Domy Zdi & tapety

Plíseň v bytě? Zatočte s ní!

Se zvýšenou vlhkostí přichází i problém s nežádoucí plísní. Jak se jí zbavit a co učinit, aby se netvořila plíseň v bytě? Především nepodceňujte důležitost větrání. Ve starších budovách pomůže tento problém odstranit vhodné zateplení. Nadměrná vlhkost v bytě se dá korigovat také s pomocí speciální techniky. V bytě by měla vzdušná vlhkost dosahovat 50 až 60% jestliže je však vyšší, může to obnášet problémy.

Hlavně ve starších budovách je možné se setkat s místy na stěnách, kde se s příchodem sychravého počasí začnou objevovat skvrny, a plíseň dá o sobě vědět. Většinou je to způsobeno tím, že jsou tato místa studenější než okolí a více se na nich tedy sráží vodní pára.

Speciální malba na stěny zasažené plísní

Jestliže nemůžeme z nějakého důvodu zateplit fasádu zvenčí, což se jeví, jako nejúčinnější, můžeme postižená místa ošetřit speciálními přípravky. Jedná se koncentrované dezinfekční prostředky, které umí plíseň likvidovat. Naneseme podle návodů na postižená místa a snažíme se plíseň odstranit mechanicky pomocí špachtle. Po zaschnutí přípravku nátěr opakujeme klidně i 2x abychom měli jistotu, že se přípravek dostal do hloubky a na všechna postižená místa. Takto ošetřená místa vymalujeme speciální malířskou barvou, která obsahuje látky bránící množení plísní.

Věnujte péči prevenci

Zaměřte svou pozornost na absorpční přístroje, které vodní páry přeměňují na tekutinu a tu pak shromažďují v zásobníku, který se dá vylévat. Takto je možné optimalizovat nadbytečnou vlhkost v bytě. Vyplatí se pořídit i vlhkoměr a podle naměřených hodnot můžete umístit absorpční přístroj.

Rady a tipy proti plísni

  • Jestliže bydlíte v domě, kde je zvýšená vlhkost sušte prádlo mimo domov (zahrada, balkón, půda)
  • Pokud nemáte v koupelně okno, vždy nechávejte otevřené dveře. Velmi často se tento problém týká právě takových koupelen, kde chybí okno a není ventilátor
  • V kuchyni používejte kvalitní a účinnou digestoř
  • Pokud pravidelně netopíte ve všech místnostech, nezapomínejte pravidelně větrat a občas pustit teplo alespoň z jiných místností

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment