Interiér Podlahy

Víte, jak správně položit koberec?

Napsáno Nikol Blahova

Spousta lidí si myslí, že položit koberec není nic tak složitého, že by si kvůli tomu museli domů zvát profesionála. Možná i vy máte doma srolovaný nový koberec, který čeká na svůj den D, jen se do tohoto úkolu nemůžete odhodlat. Nebojte se – položit koberec opravdu není vůbec těžké, stačí jen vědět jak na to. V dnešním článku se společně podíváme na několik užitečných tipů, které se vám při pokládání koberce jistě budou hodit.

Nejdůležitější je příprava

Ještě než se pustíte do pokládky koberce, je důležité si pečlivě připravit podklad. Ten je třeba zamést, vysát, odmastit a vytřít, případně podlahu zbavit lepidla, které na ní možná zbylo od původní podlahové krytiny. Jestliže na podlaze zpozorujete nerovnosti a jste dostatečně zruční na jejich vyrovnání, pak se do toho pusťte s pomocí speciální stěrkové hmoty. Tu nechte dostatečně zaschnout a pusťte se do dalšího kroku.

Ideální rozložení

Položit koberec rozhodně neznamená jej volně rozložit a nechat tak, jak se vám to na první pokud povede. Dejte si záležet, aby koberec u stěn přečníval a to minimálně o 10 cm. Jestliže jste měli koberec delší čas srolovaný, nechte jej v místnosti klidně i několik hodin volně rozprostřený, aby vám na něm po postavení nábytku nevznikaly vlny.

Dvakrát měř, jednou řež

Dalším krokem je předběžné oříznutí koberce. Začněte tak, že koberec přitisknete do koutů místnosti a poté jej nožem na koberec oříznete. Hodit se vám bude i čistič koberců.

Zárubně a prahy

Dalším důležitým krokem je oříznutí volného místa pro zárubně, dveře a jiné překážky. Jestliže máte v pokoji topení, jehož trubky vedou skrz podlahu, pak si dejte pozor, abyste v novém koberci udělali správný výřez. To samé platí u zárubní a prahů. Je důležité, abyste v tomto bodě měli koberec definitivně položený, neboť jakmile se pustíte do výřezů jednotlivých překážek, pak už nebude možné s kobercem hýbat.

Položit koberec není těžké. Důležité je, abyste k tomuto úkolu přistupovali pečlivě a s rozmyslem. Nikam nespěchejte a dopřejte si dostatek času. Jedině tak se vám podaří položit koberec správně a bez zbytečného rozčilování.

About the author

Nikol Blahova

Veškerý volný čas trávím s prsty na klávesnici. Psaní článků se stalo mým největším koníčkem, který mě baví, naplňuje a dává do života něco nového. Neustále si rozšiřuji obzory a učím se novým věcem, které se mi hodí v reálném životě. Do svých článků se snažím dávat maximum a kousek sama sebe.

Leave a Comment