Komerční články

Vybíráme nejvhodnější topení do rodinného domu

Napsáno angelo

Vytápět rodinný dům lze v dnešní době různými způsoby, ale zorientovat se v nabídce není zrovna jednoduché. Jak tedy vybrat ten nejvhodnější typ topení přesně pro váš dům? Volba zdroje tepla by měla zohledňovat nejen vaše preference a možnosti, ale také to, co je v dané lokalitě k dispozici. Podívejte se na stručný přehled možností vytápění rodinných domů.

Elektrické vytápění

Nejsnáze se na teplo mění elektřina. Ta je dostupná v podstatě všude, topidla mohou být u tohoto zdroje malá a výkon je snadno regulovatelný. Topení elektřinou je také ekologické, ovšem nevýhodou je vysoká cena, která v současné době pomalu roste. Pokud chcete topit elektřinou, měli byste investovat do elektrického kotle napojeného na teplovodní soustavu.

  • Výhody – dobrá dostupnost, komfortnost, eliminace emisí při vytápění = nižší dopad na životní prostředí.
  • Nevýhody – vysoká cena elektrické energie, horší regulovatelnost tepla.

Vytápění plynem

Velká část majitelů rodinných domů využívá v současné době k vytápění plyn. Plyn se relativně snadno rozvádí a době se reguluje výkon plynových topidle. Bohužel, podobně jako ceny elektřiny, i ceny plynu stále rostou. Vytápění tímto způsobem se tak stává čím dál nákladnější. Částečně snížit náklady pomůže kondenzační kotel, jenž dokáže zužitkovat i teplo ze spalin.

  • Výhody – relativně vysoká dostupnost, komfortnost, ekologické palivo.
  • Nevýhody – poměrně vysoká cena plynu, omezené zásoby.

Využití tuhých paliv

Vysoké ceny plynu a elektřiny lze vyřešit instalací kotle na tuhá paliva. Jejich hlavní devízou je snížení nákladů za vytápění oproti plynu o více než polovinu. Moderní kotle už eliminují i nepříznivé dopady na životní prostředí a navíc spalují mnohem efektivněji. Počítat ale musíte s ekologickou daní.

  • Výhody – nízké náklady na provoz, lze využít také v krbech.
  • Nevýhody – nutnost pravidelně doplňovat palivo, nároky na uskladnění, ekologická daň.

Tepelná čerpadla

Přemýšlíte o ekologickém a zároveň levném vytápění vašeho rodinného domu či vily? Pak sáhněte po tepelném čerpadle. Tepelná čerpadla odebírají tepelnou energii z okolí a přenášejí ji do topného systému. Dokáží odebírat teplo i při velmi nízkých teplotách.

  • Výhody – nízké náklady na vytápění, velikost zařízení, komfortnost, bezprašnost, poměrně rychlá návratnost investice.
  • Nevýhody – vysoká vstupní investice, nutnost druhého zdroje tepla.

Tepelná čerpadla se dělí na několik základních typů podle zdroje vstupní energie, přičemž nejznámější a nejpoužívanější typy jsou – tepelné čerpadlo vzduch vzduch, tepelné čerpadlo vzduch voda, tepelné čerpadlo voda voda a tepelné čerpadlo země voda. Volba konkrétního typu tepelného čerpadla je závislá na rozloze pozemku, typu podloží a na charakteru domu. Pro každý objekt se hodí jiný typ tepelného čerpadla.

TIP: Účty za energie spolehlivě sníží  tepelné čerpadlo, tipy na jeho výběr najdete na Abeceda-cerpadel.cz

2528-1503597371

Topení klimatizací

Moderní klimatizace nejsou využitelné pouze v létě, kdy je jejich hlavní funkcí ochlazení vzduchu, ale poslouží nám celý rok. Lze je využít také jako doplňkový zdroj při vytápění. Jsou schopny samostatně a spolehlivě vytopit místnost až do venkovní teploty -20°C. Jsou tedy výbornou alternativou k ostatním druhům topení.

About the author

angelo

Leave a Comment