Ložnice Tipy & Triky

Chyby, které vám znesnadňují zdravé spaní

Napsáno JanaPK

Spánek je pro náš život stejně důležitý jako vody, vzduch a potrava. Během něj se naše tělo regeneruje, spouští se některé důležité tělesné pochody, doplňujeme si potřebnou energii.

Pokud jsme unaveni, usínáme celkem snadno a v podstatě všude. Jindy ani po delším pčevalování v posteli nejsme schopní “zabrat”a usnout. Ráno se pak vzbudíme neodpočatí a tělo nás bolí, jako bychom celou noc těžce fyzicky pracovali.

Co ovlivňuje naše usínání a následnou kvalitu spánku? Jak dosáhnout zdravého spaní? Ověřte si, že neděláte některou z těchto chyb:

Měkká nebo tvrdá? Obojí je špatně.

Příliš měkká matrace neposkytuje tělu (a hlavně páteři) žádnou oporu, dlouhodobě ji může i deformovat. Příliš tvrdá zase tlačí na různé části těla, spíme nepohodlně a v noci se budíme. Většina zdravotních matrací kopíruje tvar těla, poskytuje mu podporu po celé délce a nikde na něj nevyvíjí velký tlak. Někteří výrobci vám dovolí matraci vyzkoušet, abyste měli jasnou představu, jak se na ní bude spát.

Usínáte při zapnuté televizi? Špatně!

Zvuk hrající televize vás může rušit při usínání a během noci vás několikrát probudí. Časté probuzení hodně ovlivňuje kvalitu spánku, budíte se neodpočinutí.Bez dostatečné regenerace nejste připraveni na zátěž dalšího dne, dlouhodobě to může vést až ke zdravotním komplikacím.

Velké teplo a málo vzduchu

Teplota v ložnici by měla být nejnižší v obytné části bytu či domu, bohatě stačí kolem 18° C. Jestliže máte v místnosti, kde spíte, přetopeno, usíná se velmi špatně a během noci se budíte zpocení. Jestliže si před spaním navíc ani nevyvětráte a nepustíte si do pokoje čerstvý vzduch, o zdravém spaní nemůže být řeč.

Budiž světlo? Ne během spánku!

Jste zvyklí spát při rozsvícené lampičce? Nevědomky tak svému organismu velmi ubližujete. Tělo k tomu, aby v noci fungovalo správně, potřebuje tmu. Jestliže máte během spaní rozsvíceno, matete svůj organismus, ten se domnívá, že je den. Ovlivníte tak například tvorbu hormonů, které vaše tělo produkuje právě v noci. Důsledek? Špatné zdraví.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment