Bydlení Byty Domy Tipy & Triky

Jak se zbavit plísní v domácnosti

Napsáno JanaPK

Plíseň v bytě je nejen nevítaný host, ale hlavně nebezpečný. Uvolňuje totiž do okolí své výtrusy – spóry, které pak dýcháme. Spóry pak způsobují alergie – nejčastěji alergickou rýmu a průduškové astma, navíc jsou vysoce toxické. Pokud ji doma najdete, zasáhněte rychle a nekompromisně.

Jak vznikne plíseň v bytě a jak vypadá

Pokud máte doma neustále vysokou vzdušnou vlhkost, rosí se vám okna, neodvětráváte páry v kuchyni či v koupelně, můžou se časem na zdech i na předmětech objevovat tmavé skvrny. Najdete je ve spárách obkladů, kolem vodovodních baterií i na těsnění na vaně nebo ve sprchovém koutu. Přítomnost ve sprchovém koutě může vést až k myotickým projevům na chodidlech nohou.

Jak se plísní zbavit rychle a spolehlivě? Poradíme pár tipů, jak na to.

Na plísně vyzraje ozón nebo peroxid vodíku

Ozón zabíjí choroboplodné zárodky plísní oxidací. Jenže ne každý má v domácnosti něco, co je schopno vytvořit ozón. Na bázi oxidace se ale můžeme zbavit plísní i volně dostupným peroxidem vodíku. Je to bezpečný silně dezinfekční přípravek obsahující jen vodu a kyslík, takže v tomto případě nepůjde o vytloukání klínu klínem (tedy chemie chemií).

Peroxid aplikujte a nechte působit. Za čtvrt hodinky po plísních nenajdete ani stopu.

Neocenitelní společníci – ocet a soda

Bez těchto dvou prostředků se domácnost neobejde. Všechny hospodyňky, které pečují o domácnost bez komerčních chemických prostředků, znají jejich zázračné užitné vlastnosti. Používáme je při vaření, při úklidu, protože nám pomáhají zbavit se skvrn i zápachu, a pomůžou nám i s plísněmi. Aplikovat můžete jen jeden z nich nebo je použít v kombinaci. Obě látky jsou velmi účinné dezinfekce a plísní vás rychle a spolehlivě zbaví.

Plísně na zdech vyžadují komplexní řešení

Pokud se vám tmavé skvrny objeví na stěnách, je nejdůležitější zjistit příčinu. Může jít jen o špatné větrání, ale může jít o větší problém, například s těsněním oken, hydroizolací střechy nebo základů. Bez odstranění příčiny, se plísní nikdy nezbavíte úplně.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment