Bydlení Ložnice

Zdravý spánek je i o vybavení ložnice

Napsáno JanaPK

Někdy se nám stane, že se vzbudíme a cítíme se neodpočatí a špatně vyspalí. Pokud se nám to stává častěji, může být problém v prostředí, ve kterém spíme.Je totiž více faktorů, jež ovlivňují kvalitu spánku, a s většinou z nich si umíme poradit.

Kvalitní matrace, pohodlná postel

Jestliže na každém kousku nábytku v bytě můžeme ušetřit, na posteli a matraci šetřit se nevyplácí. V posteli trávíme téměř třetinu dne, je tedy nutné zajistit, aby po celou dobu měla záda dostatečnou oporu a páteř se nekroutila.

Kvalitních matrací je na současném trhu opravdu dost. Ideální by bylo vyzkoušet si ji nejdříve a některé obchody vám to dnes už umožní. Tak si nejlépe uděláte představu o tom, jak se vám na ní bude ležet a spát.

Postel by měla být dostatečně široká, abyste na ní měli potřebný prostor, a to hlavně, pokud spíme ve dvou v manželské posteli. Při výběru myslete i na výšku postele, ze které pohodlně vstanete. Optimální je taková, při níž máte vsedě nohy opřené o podlahu a v koleni svírají úhel kolem 90°.

Co do ložnice patří a co ne

Je dobré mít v ložnici po ruce prádelník a toaletní stolek, nábytku ale do ložnice dáváme jen tolik, aby místnost nepůsobila stísněně. Mnohem lépe si odpočineme v pokoji vzdušném a útulném. Ložnice není skladiště, nedávejte do ní nic, co tam nemusí být. I v malých panelákových bytech myslete na to, že v ložnici zastavěné nábytkem se vám nebude dobře usínat.

Opatrní buďte i s pokojovými rostlinami, do ložnice se sice hodí, protože nám filtrují vzduch a dodávají kyslík, neměly by ale být v bezprostřední blízkosti postele. Také to rozhodně nepřehánějte s počtem, i v botanické zahradě by se vám špatně spalo.

Nejlépe se vyspíte v místnosti často a dobře větrané, s optimální vlhkostí a teplotou kolem 20°C. Zima i velké teplo kvalitu našeho spánku taky ovlivňují, ale obecně vzato je lepší spát v chladnější místnosti zachumlaný do deky, než se v noci opakovaně budit kvůli velkému teplu.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment