Zázvor patří mezi oblíbené koření po celém světě. Je pravda, že na první pohled nevypadá moc lákavě, ale jde o přírodní všelék. Právem se mu přezdívá „elixír mládí“. Pro svou výraznou chuť má zázvor široké využití především v exotických pokrmech. Zdraví prospěšné účinky zázvoru znali už ve středověku. Využívali ho Indové i Číňané před více než třemi tisíci lety. Především díky mořeplavcům se toto koření rozšířilo pozvolna po celém světě.
Vitamínová bomba ukrytá do zázvoru
Intenzívní vůni dodávají této rostlince především esenciální oleje, ale mimo nich má také řadu důležitých vitamínů: A, B1, B2, C, E, Minerální látky: sodík, fosfor, draslík, hořčík, vápník a železo. Mezi nespočtem látek prospěšných pro naše zdraví zde patří i gingerol, který má na svědomí jeho typickou pikantní až ostrou chuť. Tato látka se dá připodobnit ke kapsaicinu, tedy látce ukryté v chili papričkách. Tepelnou úpravou se gingerol změní na zingeron, který nachází své využití v potravinářství, ale rovněž u výroby parfémů.
Léčebné účinky zázvoru
Mezi nejběžnější babské rady, co se zázvoru týká, patří popíjení zázvorového čaje v době chřipek a nachlazení. Má také pozitivní účinky na trávicí trakt a potlačuje pálení žáhy i nadýmání. Možná vás překvapí, že účinně bojuje i s migrénou a je využíván, jako prevence proti rakovině především tlustého střeva a vaječníků. Díky dezinfekčním účinkům patří zázvor mezi významné ochránce ledvin. Zázvor nepomáhá však jen zevnitř, ale také zvenčí. Teplé zázvorové obklady pomáhají ulevit od bolesti za krkem a uvolní ztuhlé svalstvo. Zázvor není jen účinným bojovníkem s bacily, ale jeho pravidelnou konzumací podporujeme svou obranyschopnost. Pokud žena trpí PMS je to právě zázvor, který umí tlumit bolesti břicha v tomto období.
Zázvor v kuchyni
Vynikajících receptů z tohoto kořene existuje velké množství. Používat se dá sušený, nakládaný i čerstvý. V čerstvém stavu se dá použít do polévek, omáček, k masu, mořským plodům. Dále pak k přípravě čajů, limonád, zmrzliny. Čerstvý zázvor je potřeba skladovat na suchém a chladném místě.
Sušený zázvor používáme jako přísadu kořenících směsi k pečení, vaření, sladké pečivo, polévky a omáčky.
Nakládaný může být v medu, cukru, etanolu. Nakládaný zázvor s citrónem v medu je velmi využívaný právě v období chřipek.