Exteriér Tipy & Triky Zahrada

Jaké je vhodné osvětlení altánu nebo pergoly na dlouhé letní večery?

Napsáno angelo

Altány a pergoly jsou už dlouho oblíbenou zahradní architekturou. Nejen, že dokážou zahradu zkrášlit, ale také jsou velmi praktické, a to třeba při špatném počasí. Navíc díky solárním světlům na zahradu může být pergola také krásnou dominantou večer. Osvětlení pergoly je ideální nejen na večírek, ale také třeba k příležitosti rodinné večeře.

Zaměřte se na venkovní svítidla

Pergola je sice zastřešená, ale přesto se do ní rozhodně nehodí světla do interiérů. Počítejte s tím, že povětrnostní podmínky a vlhkost by rychle zkrátily životnost takových světel. Nakupte proto kvalitní venkovní světla na zahradu, ideálně se stupněm krytí alespoň IP44. Právě takové osvětlení je vhodné do vlhkých prostor, kde vám bez problému vydrží i několik let.

Jaké jsou možnosti osvětlení zahrady, altánu nebo pergoly?

Existuje mnoho druhů osvětlení, a to dokonce i venkovního osvětlení, ale které je vhodné zrovna pro naše účely? Hodně záleží na tom, jak máte v zahradě vyřešenou elektřinu, to je častý problém především ve starší zástavbě. Také je rozhodující, jestli potřebujete světlo pro práci na zahradě, nebo naopak pro rekreaci. Věnovat se budeme druhé možnosti.

Venkovní světla s čidlem

Víte, v čem mají venkovní světla s čidlem velkou výhodu? Jakmile je jednou zkusíte, zamilujete si je. Zjednodušují totiž pohyb na zahradě, ale i kdekoli jinde. Jsou opravdu praktické, protože se sepnou vždy, když zaznamenají váš pohyb – nemusíte se vůbec o nic starat. Jednoduše vstoupíte do zahrady a osvětlení se automaticky zapne – to zároveň zvyšuje i bezpečnost.

Nejčastěji se venkovní světla s čidlem instalují jako nástěnná venkovní svítidla. Upevňují se na rovnou plochu, například na zeď, dřevěnou konstrukci pergoly a podobně. Můžete si dokonce nastavit, jak dlouho má nástěnné venkovní světlo svítit, jakmile sepne. Velkou výhodou je ale nepochybně šetření energie, protože venkovní světla s čidlem nesvítí, pokud zrovna nemusí. Jen si vzpomeňte, jak často se stává, že někdo zapomene zhasnout.

Venkovní světla na terasu

Dekorativní osvětlení do pergoly, do altánu, ale také na terasu. Vlhkuvzdorná venkovní světla na terasu mají krytí minimálně IP44. Velmi často můžete vidět modely v provedení lucerny, ať už nástěnné nebo závěsné. Právě takový typ dekorativního venkovního světla na terasu je ideální a dokonale dokreslí atmosféru vaší pergoly nebo altánu. Možností je ale samozřejmě více, pokud chcete spíše moderní osvětlení, ani to není problém.

Solární světla na zahradu

Solární světla na zahradu jsou ideálním řešením, pokud nemáte na zahradě elektřinu. Někdy ji zkrátka není z různých důvodů možné na zahradu dovést, nebo by to bylo příliš nákladné. Ovšem ani v takovém případě se nemusíte nechat ochudit o krásné osvětlení pergoly pro dlouhé letní večery. Solární světla na zahradu zcela nahradí běžné světlo. Svítit dokážou i několik hodin.

About the author

angelo

Leave a Comment