Pěstování rostlin Venkovní rostliny Zahrada

Levandule – ozdoba všech zahrádek

Omamná, jemná a krásná rostlinka, která je inspirací mnoha básníků a také zpěváků. Kdo by si nevybavil v souvislosti s levandulí slova písničky: Ty jsi má levandulová. Samotný název levandule pochází z latinského – lavatio. To se dá v překladu vyložit, jako „umýt“. Je pravděpodobné, že tento název vznikl díky širokému využití levandule, jako přísady do koupelí.  Snítky levandule jsou do dnešní doby zavěšovány do šatních skříní, jako ochrana proti molům. Levandule pochází z francouzské Provance z čehož jsou i jasné podmínky, pro její pěstování. V současné době se pro potřeby farmaceutického a kosmetického průmyslu pěstuje ve většině zemí Evropy. Velmi často je okrasou zahrádek.

Pěstování levandule

Levandule vyžaduje chudší vápenitou půdu nejlépe na jižních svazích. Rostlinky vysazujeme na slunná místa a do suché půdy. Jedná se o suchomilnou rostlinku. V příliš úrodných půdách vytvářejí mnoho listů na úkor květů. Před její výsadbou je nutné zajistit drenáž půdy. Bez drenáže rostliny nejen zahnívají, ale i vymrzají. Jestliže chceme pěstovat levanduli ze semínka, připravíme pařeniště s mírně vlhkým substrátem, kde vysejeme semínka a mírně zatlačíme. Malé rostlinky následně přepícháme. Jakmile mají zhruba 10cm je možné je sadit do půdy. Spon dosahuje výšky okolo 50cm. Levandule se dají také množit řízky, které odebíráme na konci dubna či počátkem května. Se zálivkou nepřeháníme. Zaléváme jen tehdy, pokud je substrát zcela suchý.

Pro bohaté květenství je nutné levanduli stříhat. Pravidelně zastřihujeme zhruba o jednu třetinu a to v jarním období, ještě než začne kvést. Stříhat můžeme i na podzim po odkvetení, ale hrozí zde namrznutí rostlinky. Jsou sice považovány za mrazuvzdorné, ale je lepší na zimu je pokrýt chvojím. Rostlinky se dají před výsadbou koupit také v zahradnictví, pokud si netroufáte na vlastní výpěstky.

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment