Pěstování rostlin Venkovní rostliny Zahrada

Jak pěstovat durman

Durman jsou dekorativní, přenosné a exotické rostliny často také nazývané „andělská trumpeta“. Jejich kmen je dřevnatý a koruna olistěná. Celá rostlina pak může dosahovat výšky až 3 metry. Květ bývá různých barev. V odstínech bílé, žluté, fialové a růžové. Květy se objevují v různých ročních obdobích v závislosti podle pěstovaného druhu. Rostliny upřednostňují slunné místo, ale ne však polední žár a větrné stanoviště. K odrůdám dorůstající se do výšky je potřeba umístit oporu. Nutno poznamenat, že k durmanu by neměly mít přístup malé děti a domácí zvířata, protože jsou jedovaté. Pěstovat se dají nejen na zahrádce, ale i balkóně či terase.

Vhodný substrát

Pěstovat se dá  jako keř nebo stromek v těžší humózní půdě. Vhodná je kompostová zemina v kombinaci s uleženým chlévským hnojem, drcené kůry, rašeliny a písku. Durman mohou pěstovat i začátečníci a rozmnožuje se řízky, které odebíráme z dobře vyzrálých výhonů.

Přezimování

Nejlépe se jim bude dařit ve světlé a chladné místnosti – například garáž, veranda, hala, při teplotě do stupňů. Omezíme zálivku na nezbytné minimum a dojde rovněž k opadání listů. Na začátku jara odstraníme slabé výhonky a ostatní zkrátíme na několik pupenů. Durmany rovněž velmi rádi napadají škůdci, proto je nutné používat chemický postřik.

Různé druhy durmanů

  • Durman vonný
  • Durman bílý
  • Durman růžový
  • Durman fialový
  • Durman žlutý
  • Durman a různé barevné variety

 

About the author

Gabriela Kortova

Většinu času během dne sedím přilepená u PC a píši články různých témat. Má práce je zároveň mým koníčkem a velmi mě baví. Ale byl by to velmi nudný život, kdybych seděla zalezlá jen za psacím stolem. Proto mám ráda sport, procházky po písečné pláži, ruční tvorbu a během slunečného počasí si hraji na zahradníka.

Leave a Comment