Komerční články

Výhody a nevýhody dřevěných podlah

Napsáno angelo

Přírodu si k sobě domů můžeme dostat i jinak než jen v podobě květin. Co si takhle čistou přírodu položit na zem. Dřevěné podlahy představují klasické zpracování dřeva, které se osvědčilo mnoha a mnoha lety. Než se rozhodne pro a nebo proti, přečtěte si výhody a nevýhody těchto tradičních podlah.

Víte, že…

Víte, že po vodovodní baterii a vypínačích je podlaha nejvíce používanou částí bytu? Proto je při výběru potřeba přemýšlet a zhodnotit některé faktory, které vám pomohou s výběrem správné a kvalitní podlahové krytiny. Co je tedy potřeba při výběru zohlednit?

  • životnost,
  • odolnost,
  • údržbu,
  • tepelné a izolační vlastnosti,
  • design,
  • cenu.

Proč vůbec nad dřevem přemýšlet?

Je to tradice. Dřevo jako materiál na podlahy se osvědčil již před mnoha lety a dlouho se nenašlo nic lepšího a v mnoha ohledech ani doposud není. Nic nenavodí pocit přírody, její vůni a atmosféru tak jako dřevo.

Zpracování dřeva prošlo sice vývojem, používají se moderní technologie, ale něco se nezměnilo. Struktura, barva a jedinečnost, to je stejné jako před sto lety. S dřevěnou podlahou se vracíte zpět k tradicím.

Jaké dřevo se na podlahy používá?

Typ dřevěné podlahy se musí vybírat podle stylu interiéru, podle předpokládaného namáhání a podle vaše osobního vkusu. Je tak možné vybírat celkem ze 4 skupin, do kterých zapadají jednotlivé druhy dřeva.

  • velmi měkké dřevo – smrk, jedle, borovice, vrba
  • měkké dřevo – bříza, olše, modřín
  • polotvrdé dřevo – kaštan jedlý, jilm, platan
  • tvrdé dřevo – dub, buk, ořech, hruška, švestka

Do moderny i na statek

Dřevěná podlaha je naprosto univerzální. Je možné si položit ve starém stavení, kam rozhodně patří, do bytu, kde není vyhraněný žádný styl i do moderního interiéru, kde převládají lesklé povrchy a kovové prvky. Záleží na zvoleném odstínu, struktuře a položení. Se dřevem nikdy neuděláte chybu.

Stačí ji obrousit

Dřevěné podlahy jsou prakticky věčné. Pokud se o ně dobře a pravidelně staráte, stačí je jednou za pár let obrousit, zbavit starého laku a je zase jako nová. Proto se dřevěné podlahy mohou pochlubit dlouhou životností a dají se několikrát renovovat. Je důležité používat kvalitní ochranné vrstvy ve formě oleje, vosku nebo lak.

Pro alergiky i ekology

Dřevo v sobě nezadržuje prach, jako je tomu například u koberců nebo umělých materiálů. Díky tomu, že se částečky prachu nezachycují a nelétají tak vzduchem, jsou dřevěné podlahy vhodné do domácnosti s alergiky a astmatiky. Dřevo jako přírodní materiál, který je obnovitelná je možné zlikvidovat aniž by vznikl odpad. Neškodí tak životnímu prostředí.

Pozor na vlhkost a přímé slunce

Dřevo jako přírodní materiál neustále pracuje a okolní přírodní jevy na něj mají značný vliv. V případě dřevěných podlah je potřeba se vyhýbat vysoké vlhkosti nebo její extrémním výkyvům. To stejně platí u teploty. Dřevo může začít vysychat nebo naopak vlhnout a znehodnotit se tak. Důležitá je tak včasná a správná údržba.

Přímé slunce pak podlahu zesvětluje a nechává tak skvrny. Pokud dojde k přesunutí nábytku podlaha nemusí mít všude stejný odstín. Je tak dobré bránit dopadu přímého slunce na podlahy, a to záclonami, závěsy nebo roletami.

Informace k výběru dřevěné podlahy nám poskytla společnost AMADEO HOLDING s.r.o. – dřevěné podlahy Praha.

About the author

angelo

Leave a Comment