Komerční články

Jak vybrat filtraci do bazénu ve 3 jednoduchých krocích

Napsáno angelo

Jak vybrat filtraci do bazénu ve 3 jednoduchých krocích

Vybrat dobrou bazénovou filtraci není žádná velká věda. Stačí spočítat objem bazénu a podle toho odvodit, jak výkonný model potřebujete. Všechno zvládnete jen s několika základními poučkami.

1. Druhy filtrací aneb Nejprve se rozhodněte, který typ potřebujete

Bazénové filtrace dnes existují ve 2 základních typech – kartušové a pískové. Pro malé nafukovací bazény (do cca 5 až 8 m3) většinou bohatě postačují kartušové filtrace. Pokud ale máte větší bazén, měli byste sáhnout spíše po druhém typu. Kartušová filtrace by nemusela zvládat vodu vyčistit a její provoz by se vám poměrně dost prodražil.

Pískové filtrace mají větší výkon, a vyčistí tak více vody během daleko kratší doby. Jejich náplň má navíc dlouhou životnost a snadno se čistí. A nespornou výhodou také je, že na ně snadno připojíte další příslušenství – například solární ohřev nebo bazénový vysavač.

2. Zohledněte objem bazénu

Ať už se rozhodněte pro filtraci pískovou nebo kartušovou, vždy byste se měli v prvé řadě zajímat o její výkon. Ten by měl vycházet především z velikosti bazénu. Existuje na to jednoduchá poučka, která vám s výběrem pomůže – správná filtrace je taková, která je schopná přefiltrovat celý objem bazénu za nejvýše 6 až 8 hodin. V parném létě (při nadprůměrné zátěži, nebo když je vysoká teplota vzduchu) je pak ideálem ještě rychlejší cirkulace vody. Filtrace pro bazény by měla být schopná vyčistit všechnu vodu za 3 až 4 hodiny.

3. Naddimenzujte potřebný výkon

Jakmile máte jasno v tom, jaký typ filtrace hledáte a jaký má být její minimální výkon, nadhodnoťte trochu výsledné číslo. Filtraci byste totiž vždy měli vybírat tak, aby byl její výkon mírně naddimenzován. Bude tak připravena na připojení případného příslušenství.

Odjíždíte na dovolenou? Nezapomeňte se o bazén předem postarat

Pokud plánujete uprostřed koupací sezóny odjet na nějakou dobu pryč, měli byste bazén na svoji nepřítomnost řádně připravit – to platí především pro nadzemní bazény, malé nafukovací modely jednoduše vypustíte a uložíte třeba do garáže.

I když v bazénu nikdo delší dobu neplave, stejně by se měl obsah alespoň jednou za 24 hodin přefiltrovat. Ideální je poprosit souseda, aby k vám občas zašel a zkontroloval, jestli filtrace funguje, jak má. Na hladinu vody pak nezapomeňte dát plachtu, nebo bazén jinak zabezpečte proti nečistotám. Po návratu z dovolené určitě oceníte, že se hned nemusíte vrhat do údržby, ale můžete pokračovat v příjemném relaxování.

About the author

angelo

Leave a Comment