Komerční články Tipy & Triky

Potřeby pro elektrikáře: Co všechno by měli mít k dispozici ke své práci

Šikovný domácí kutil si ledacos v domácnosti umí sám opravit, což je pro rodinu velkým plusem. Pro mnohé muže je péče o dům nebo byt jejich koníčkem, jímž vyplňují svůj volný čas. Vždy si najdou něco, čemu se mohou věnovat. Může to být výroba dřevěné poličky dětem do pokoje, krmítka pro ptáky nebo vyvýšeného záhonu na balkon. Někteří kutilové se rádi vrtají v elektřině a jsou schopni si v místnostech udělat i nové rozvody.

Elektrické kabely

Potřeby pro elektrikáře je možné zakoupit v prodejnách elektro. Jsou to zejména elektrické kabely jako základní součást elektrických systémů. Slouží k přenosu elektrického proudu mezi jednotlivými zařízeními a zdroji energie. Tyto kabely mohou být vyrobeny z různých materiálů – mědi, hliníku či nerezové oceli. Kabely cyky jsou instalační kabely s měděným jádrem, PVC izolací a pláštěm a s několika vodiči, jež slouží pro pevné uložení v interiéru i exteriérech (v zemi či v betonu).

Wago svorky nabízejí spolehlivost

V elektroinstalačních rozvodech elektrikáři používají bezšroubové druhy svorek. Tzv. wago svorky obsahují pružinu, jež zajišťuje stálý kontakt s vodičem. Mívají různý počet otvorů – dva až osm, aby je bylo možné použít pro různé typy vodičů. Jsou schopné spojit více vodičů najednou. Jejich výhodou jsou minimální nároky na prostor, je možné je přehledně organizovat ve skříňových rozvaděčích a instalačních krabicích. Nabízejí spolehlivé propojení.

Rozvaděče a jističe

Každý elektrikář k výkonu své práce potřebuje také rozvaděče a jističe, které jsou klíčovými součástmi elektrických systémů. Slouží k bezpečnému přenosu a distribuci elektrické energie. Rozvaděč se nachází na začátku elektrického rozvodu. Lze ho namontovat na zděný i plastový pilíř, existují i samostatně stojící modely rozvaděčových krabic. Jako materiál se většinou používá plast, oceloplast a oceloplech.

Jako bezpečnostní zařízení k ochraně elektrických zařízení před přehřátím sloužím jističe, jež se instalují nejčastěji v rozvaděči. Měly by být snadno přístupné pro snadnou výměnu pojistek.

About the author

angelo

Leave a Comment