Bydlení Chaty Domy Interiér Komerční články Nábytek Tipy & Triky

Když doma řádí červotoč: Zaručené tipy, jak se ho nadobro zbavit!

Napsáno angelo

Kdo by to byl, řekl, jakou spoušť po sobě může zanechat 2-4 mm dlouhý brouk. Červotoč je noční můrou majitelů dřevěných chat a starších chalup, ale nebrání se ani „hostině“ v novostavbě. Nastěhovat si ho můžete společně s napadeným dřevěným nábytkem nebo s otopem. Postupně se může rozšířit do trámů či krovu. Jeho larvy jsou nenažrané a dřevo dokáží rozkousat natolik, až z něj nezbude téměř nic. Jak poznáte, že máte tu čest právě s červotočem a co byste s ním měli udělat?

S červotoči není legrace. Jejich apetit je proslulý a právem patří k nejobávanějším zástupcům dřevokazného hmyzu. Libují si ve dřevě o vlhkosti od cca 10 do 80 % a prokousávají se jím tak dlouho, dokud ho zcela nezničí. Samičky kladou vajíčka do drobných prasklin a larvy poté narušují strukturu materiálů prokousáváním chodbiček, které vedou až na povrch. Ven se dostávají skrz tzv. výletovými otvory. 

Přítomnost červotoče poznáte poměrně snadno, a to podle typických dírek a jemných pilin v jejich bezprostředním okolí. V noci je řádění dřevokazného hmyzu docela dobře slyšet. Pokud jste během absolutního ticha zaznamenali charakteristické chroupání, pravděpodobně vás poctil návštěvou obávaný brouk.

Jak probíhá záchrana dřeva?

Metody boje s červotočem jdou ruku v ruce se stupněm napadení dřeva. Čím dříve ho objevíte, tím mně škod napáchá. Pokud se zabydlel v cenném nábytku a nestihl ho zcela zničit, obraťte se na odborníky, kteří k eliminaci používají gama záření. V praxi se využívá také mikrovlnné záření, to však není vhodné pro ošetření lakovaných kusů. V případě napadené konstrukce domu pomáhá chemická injektáž.

Mějte na paměti, že včasná ochrana dřeva je mnohem levnější než následné odstraňování dřevokazného hmyzu. V drogeriích a hobby marketech je k mání široké spektrum účinných přípravků, které nenažrané brouky zaručeně odradí.

About the author

angelo

Leave a Comment