Bydlení Byty Domy Tipy & Triky

Jaká je optimální vlhkost v bytě a jak jí docílit

Napsáno JanaPK

Tak, jako není dobré, když je v bytě suchý vzduch, je i příliš vysoká vlhkost nevhodná a nežádoucí. Vzdušná vlhkost v obytných prostorech by se měla pohybovat v rozmezí 40 – 60%. Zatímco nižší vlhkost je nepříjemná jen nám, protože nás dráždí ke kašli, vysušuje rty i pokožku, případně nás víc pálí oči, dlouhodobě zvýšená vlhkost může kromě našeho zdraví poškozovat i nábytek, narušovat zdi a podpořit vznik plísní.

Jak vysokou máme relativní vlhkost vzduchu v bytě, zjistíme vlhkoměry nebo některými typy barometru, kde se udává.

Když je v bytě suchý vzduch

Problém se suchým vzduchem nebývá celoročně. Většinou nastává v zimě, když je venku suché mrazivé počasí a my často větráme. V takových případech se stává, že vzdušná vlhkost v bytě je nedostatečná.

Zvýšit vzdušnou vlhkost v místnostech je poměrně jednoduché. Jedním ze způsobů je například pěstování pokojových rostlin. Z květin samotných se voda odpařuje, některé z nich navíc pravidelně rosíme.

Zvlhčit vzduch v bytě dokážeme i sušením prádla na topení nebo na skládacím sušáku. Na topení také můžeme postavit nádobu s vodou, případně zavěsit odpařovač na radiátory. Příjemné je, když do vody přidáme bylinky nebo pár kapek aromatického oleje.

V neposlední řadě ke zvýšení vlhkosti  používáme elektrické zvlhčovače.

Jak snížit vlhkost v bytě

Nejdříve je nutné zjistit, odkud se vlhkost bere. Jestliže vzlíná po zdech , je nezbytná hydroizolace domu a sanace zdiva.

V ostatních případech je řešením pravidelné správné větrání, což je krátkodobé intenzivní odvětrávání. Také omezíme počet pokojových rostlin a pokud možno, nesušíme v bytě prádlo. K tomu použijeme balkon, půdu nebo, jestli je to možné, samostatnou sušárnu. Jestliže nemáte tyto vedlejší prostory, zvažte zakoupení sušičky prádla. Velmi vhodnými pomocníky ke snížení vlhkosti jsou digestoře a odtah par v koupelně.

Vysokou vlhkost v bytě rozhodně nepodceňujeme, aby nám nezpůsobila těžké zdravotní problémy i škody na zařízení.

About the author

JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy.
Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Comment